Co pyli w maju?
09.05.2024
Wraz z wiosennym wzrostem roślin oraz podczas rozsiewania się zarodników grzybów pleśniowych nadchodzi ciężki czas dla wszystkich alergików. Alergenami, które silnie uczulają w maju są m.in.:
- pyłki z drzew - brzozy, dębu, w mniejszym stopniu sosny, wierzby czy topoli,
- pyłki traw oraz zbóż należących do rodziny traw (żyta),
- pyłki roślin zielonych - szczawiu, pokrzywy, babki lancetowatej,
- zarodniki grzybów z rodzin Caldosporium i Alternaria, które przemieszczają się w powietrzu razem z pyłkami.
W celu określenia, który konkretnie pyłek wywołuje objawy alergii, warto wykonać testy alergiczne – skórne oraz badania z krwi.
W gabinecie alergologa standardem w diagnostyce alergii są testy skórne. Badanie polega na nałożeniu na skórę krążków nasyconych określonymi alergenami, a następnie nakłucie skóry w celu wprowadzenia alergenu. Powstanie bąbla w miejscu nakłucia świadczy o tym, że zaszła reakcja odpornościowa – dokładnej interpretacji badania dokonuje lekarz.
Testy alergiczne z krwi można wykonać w laboratorium nawet bez skierowania od lekarza. Badanie polega na oznaczeniu ilości przeciwciał IgE specyficznych dla danego alergenu. Najlepszym wyborem na początku diagnozy będzie panel alergii oddechowych, zawierający oznaczenia przeciwciał przeciwko nawet kilkudziesięciu alergenom w jednym badaniu.