W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy alkohol rozgrzewa?

17.01.2024

Po prawej dłonie w rękawiczkach trzymające napój w papierowym kubku. Po lewej na beżowym tle czarny napis Czy alkohol rozgrzewa? W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Już po kilku łykach alkoholu odczuwamy przyjemne ciepło przeszywające cały organizm. Po spożyciu alkoholu naczynia krwionośne rozszerzają się zwiększając przepływ krwi do skóry. Właśnie dlatego odczuwamy ciepło. Każdy myśli, że wypicie grzanego wina lub piwa na mrozie spowoduje, że zrobi się nam cieplej. Nic bardziej mylnego - faktyczne działanie alkoholu na organizm przyczynia się do spadku ciepłoty ciała. Z tego powodu picie alkoholu w zimie, zwłaszcza gdy panuje niska temperatura, może zwiększać ryzyko przemarznięcia, w skrajnych przypadkach prowadzić do wystąpienia hipotermii a nawet śmierci.

Jeśli jesteśmy na zewnątrz i czujemy chłód, należy unikać spożywania alkoholu jako środka na rozgrzewkę. Aby zachować ciepło ciała należy ubrać się ciepło, spożywać gorące napoje i utrzymywać aktywność fizyczną. Warto być świadomym ryzyka związanego z piciem alkoholu w warunkach zimowych i zadbać wcześniej o właściwy komfort termiczny dla własnego bezpieczeństwa.

{"register":{"columns":[]}}