DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA 22-26 LISTOPADA
23.11.2022
Doceniając zasługi honorowych dawców krwi Polski Czerwony Krzyż ustanowił w 1972 roku Dni Honorowego Krwiodawstwa, które obchodzone są corocznie w dniach 22-26 listopada. Jest to święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi którzy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym poprzez jej regularne oddawanie. Jednocześnie jest to okazja do podziękowań za zaangażowanie i zachęcenie pełnoletniego społeczeństwa do włączenia się w tą akcję.
Kto potrzebuje krwi od drugiego człowieka
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi
i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Kto może oddać krew
Dawcą krwi może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.
Kiedy i jaką grupę krwi można oddawać
Niedobory krwi występują okresowo w ciągu całego roku jednak najczęściej jest to zauważalne w okresie wakacyjnym. Spowodowane jest to faktem, że w okresie letnim przytrafia się więcej wypadków, a wielu dawców krwi przebywa na urlopach. Nie zmienia to faktu, że zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok.
Aktualne zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi w województwie Zachodniopomorskim można sprawdzić na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie - https://www.krwiodawstwo.szczecin.pl/
Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa
Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – co daje około 40-60 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.
Wszystkie osoby chcące dołączyć do akcji i oddać krew mogą skorzystać z Punktów Terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie na terenie województwa Zachodniopomorskiego:
- Drawsko Pomorskie
ul. Bolesława Chrobrego 4
78-500 Drawsko Pomorskie - Gryfice
ul. Niechorska 27
72-300 Gryfice - Kołobrzeg
ul. Łopuskiego 31
78-100 Kołobrzeg
- Koszalin
ul. Chałubińskiego 7
75-581 Koszalin - Szczecinek
ul. Tadeusza Kościuszki 38
78-400 Szczecinek - RCKiK w Szczecinie:
al. Wojska Polskiego 80/82
70-482 Szczecin - Świnoujście
ul. Mieszka I –go 4
72-600 Świnoujście
EKIPOWE POBIERANIE KRWI
- Gryfino
ul. Bolesława Chrobrego 52
74-100 Gryfino - Stargard
ul. Staszica 16
73-110 Stargard - Barlinek
Rynek Główny
74-320 Barlinek