W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugie śniadanie do szkoły - ważny posiłek dla zdrowia

11.09.2023

zdjęcie przedstawia pudełko wypełnione kanapkami owocami i warzywami

Drugie śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. W idealnej sytuacji powinno być spożywane po około 3–4 godzinach po pierwszym śniadaniu zjadanym w domu. Ma za zadanie zapewnić energię na cały dzień w szkole, więc powinno być dobrze urozmaicone i zbilansowane.
W okresie wzrostu i rozwoju organizmu młodego ucznia prawidłowe żywienie jest bardzo ważne, wpływa bowiem na samopoczucie, funkcje poznawcze i stan zdrowia. Odpowiednia dieta w młodym wieku pozwala uniknąć wielu poważnych konsekwencji w dalszych etapach życia i kształtować zdrowe nawyki. 

To, ile młody człowiek będzie potrzebował zjeść na drugie śniadanie, zależy od wieku, czasu spędzonego w szkole czy tego jak bardzo jest aktywny fizycznie. Każde dziecko jest inne, wielkość i kaloryczność posiłku jest zatem bardzo indywidualna.

Z jakich elementów powinno składać się drugie śniadanie?

    Podstawawęglowodany złożone. Stanowią źródło energii i odżywiają mózg. Są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. W drugim śniadaniu powinny się znaleźć pełne ziarna zbóż, np. pod postacią kilku kromek razowego chleba, naleśników, gofrów czy placków z mąki pełnoziarnistej, kaszy gruboziarnistej (gryczana, jaglana) czy płatków owsianych.

    Budulecbiałko. Służy do budowy rozwijających się tkanek. Zadbaj o dodatek zarówno białka roślinnego, jak i zwierzęcego. Dobrym źródłem białka będą pasty z roślin strączkowych (grochu, fasoli, ciecierzycy), jaja i pasty jajeczne, wędliny, orzechy, ryby i pasty rybne.

    Warzywa i owoce. Warzywa i owoce dostarczają witamin, flawonoidów, błonnika i składników mineralnych. Korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Na drugie śniadanie najlepszym wyborem będą świeże, pokrojone w słupki warzywa, np.: marchewka, ogórek, papryka lub różnego rodzaju sałatki. Szykując owocową przekąskę lepiej przygotować świeży owoc niż sok, który zawiera mniej błonnika, witamin i jest bardziej przetworzony.

    Orzechy i nasiona. Zawierają dobroczynne tłuszcze roślinne. Tłuszcz jest niezbędny do wchłonięcia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), więc go nie unikaj. Najlepszym źródłem są orzechy i nasiona. Wystrzegaj się nasyconych kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w batonach, chipsach, fast foodach i wielu daniach gotowych.

    Produkty mleczne. Kefiry, twarogi, sery i inne przetwory mleczne są dobrym źródłem wapnia, który wspomaga rozwój układu kostnego.

    Woda! Powinna być głównym źródłem płynów (nie soki, słodzone i gazowane napoje, napoje energetyczne). Woda gwarantuje utrzymywanie stałej temperatury ciała i prawidłowy przebieg procesów życiowych, zachodzących w stosunkowo małym zakresie temperatur. Jest niezbędna w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Ilość wody, którą powinny wypić dzieci, zależy od ich wieku i waha się od 1600 ml dla młodszych dzieci do 2500 ml dla starszych.

Pora zapakować śniadanie - podstawą jest dobrze dobrany pojemnik. Powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, szczelny, odpowiednio duży i podzielony na przegródki, żeby smaki się nie mieszały.

 

{"register":{"columns":[]}}