Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu
30.03.2024
30 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu. Warto wiedzieć, że kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy należące do rodzaju Flavivirus, który przenoszony jest m.in. przez ukąszenia kleszczy. Choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i stanowi poważne zagrożenie, zwłaszcza w obszarach, gdzie kleszcze są powszechne.
Okres inkubacji choroby wynosi od 7 do 14 dni. W pierwszej fazie, zakażenie przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy podobne do grypy - gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, zaburzenia świadomości, drgawki, a nawet utratę przytomności.
U części osób zakażonych, po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U 35%–58% chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, a u ok. 1/100 chorych zakażenie kończy się zgonem.
Prewencja jest kluczowa w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Obejmuje noszenie odzieży ochronnej podczas pobytu na terenach, gdzie kleszcze są obecne, stosowanie środków odstraszających, regularne sprawdzanie ciała pod kątem obecności kleszczy po powrocie z terenów leśnych lub trawiastych oraz usuwanie ich możliwie szybko po ukąszeniu.
Dostępne są inaktywowane szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Zaszczepienie zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę już od początku aktywności kleszczy (od kwietnia do października). W każdym przypadku ważne jest konsultowanie się z lekarzem w celu oceny ryzyka i ewentualnego podjęcia decyzji o szczepieniu.