W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EFSA - Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

07.06.2024

Po lewej stronie kucharz w białym fartuchu w kuchni myje brudne ręce pod zlewem. Po prawej stronie pani w zakładzie produkcyjnym ubrana w białą koszulkę, niebieski fartuch w niebieskich rękawiczkach lateksowych i czepku na głowie podczas pracy wytwarzania sera białego. Na górze logo Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority), jest agencją Unii Europejskiej odpowiedzialną za niezależne doradztwo naukowe oraz komunikację w sprawach ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności. Główne zadania EFSA obejmują:

  • Ocenę ryzyka - EFSA przeprowadza oceny ryzyka dotyczące żywności i pasz, pomagając w tworzeniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności w UE.
  • Doradztwo naukowe - agencja dostarcza naukowe porady na temat istniejących i nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności i pasz.
  • Komunikację ryzyka - EFSA przekazuje wyniki swoich badań i ocen społeczeństwu oraz instytucjom UE, aby zapewnić, że decyzje dotyczące bezpieczeństwa żywności są oparte na naukowych dowodach.
  • Wsparcie polityki UE - EFSA wspiera Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE w tworzeniu i wdrażaniu polityk oraz regulacji dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Prace EFSA i jego panelu ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych są w dużej mierze podyktowane wymogami prawodawstwa UE lub w odpowiedzi na konkretne wnioski Komisji Europejskiej. Główne obszary działalności to:

  • Dietetyczne wartości referencyjne, w tym tolerowane górne poziomy spożycia witamin i minerałów.
  • Bezpieczeństwo nowej żywności (zdefiniowanej w prawodawstwie UE jako „żywność lub składniki, które nie były spożywane w UE w znacznym stopniu przed dniem 15 maja 1997 r.”) oraz źródeł składników odżywczych (np. źródeł witamin i minerałów).
  • Bezpieczeństwo innych substancji celowo dodawanych do żywności (np. roślin i ekstraktów ziołowych). 
  • Doradztwo naukowe w zakresie żywności dla specjalnych grup, w szczególności niemowląt.
  • Naukowe uzasadnienie oświadczeń zdrowotnych.
  • Potencjał niektórych składników żywności do wywoływania reakcji alergicznych lub nietolerancji.
  • Inne ogólne kwestie związane z żywieniem ludzi, takie jak bezpieczeństwo kofeiny.

EFSA w trzech ostatnich latach promowała kampanię #EUChooseSafeFood. Sukces kampanii sprawił, że Główny Inspektorat Sanitarny po raz czwarty włączył się w realizację kampanii informacyjnej organizowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W roku 2024r. kampania powraca pod zmienioną nazwą #Safe2EatEU. Celem kampanii #Safe2EatEU jest zwiększanie świadomości na temat bezpieczeństwa żywności w Europie. Kampania ma też pomagać w zrozumieniu, jak podejmować świadome decyzje dotyczące tego, jaką żywność kupować, spożywać oraz z jakich produktów spożywczych korzystać w bezpieczny i zdrowy sposób każdego dnia. Kluczowym przesłaniem jest również fakt, że żywność dostępna na rynku jest bezpieczna, a niebagatelną rolę w podtrzymaniu tego bezpieczeństwa odgrywają konsumenci.

{"register":{"columns":[]}}