W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzybobranie

13.08.2024

Na zielonym tle trzy grzyby podgrzybki o brązowych kapeluszach w otoczeniu jesiennych liści. Liście w kolorze żółtym. Na dole napis Grzybobranie. W lewym dolnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Sezon na grzyby w Polsce zazwyczaj rozpoczyna się wczesną jesienią, choć wszystko zależy od warunków pogodowych. Właściwe warunki, takie jak wilgotność i temperatura, są istotne dla wzrostu grzybów. Pierwsze grzyby można znaleźć w lasach już późną wiosną. Jest ich jednak jeszcze mało, a pogoda nie sprzyja ich wzrostowi. W maju można znaleźć m.in. smardze.
Od czerwca do sierpnia zbierane są kurki, borowiki szlachetne i pieprzniki jadalne. Jednak główny sezon grzybowy przypada na wrzesień i październik. W tym okresie najwięcej grzybiarzy wyrusza do lasów na zbiory prawdziwków, podgrzybków, koźlarzy czy maślaków.

Grzyby najczęściej zbierane: borowik szlachetny (prawdziwek), podgrzybek brunatny, koźlarz (kozak), rydz, maślak, kurki.

Porady dla grzybiarzy

  • Sprawdź prognozę pogody – grzyby najlepiej rosną po deszczu. Sprawdzaj prognozy, aby wybrać optymalny moment na grzybobranie.
  • Zawsze informuj kogoś o swoich planach wyjścia na grzybobranie – Poinformuj najbliższych, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
  • Wyposażenie – weź ze sobą koszyk. Plastikowa torba będzie nieodpowiednia, ponieważ grzyby mogą się w niej zaparzyć i szybciej ulec zepsuciu.
  • Bezpieczeństwo – zabierz ze sobą naładowany telefon, mapę lub GPS, wodę i przekąski. Odpowiedni ubiór (długie spodnie, długie rękawy, kapelusz lub czapka oraz solidne buty) zapewnią ochronę przed kleszczami i innymi owadami.
  • Szanuj przyrodę – zbieraj grzyby ostrożnie, nie niszcząc grzybni. Nie niszcz grzybów trujących – są one ważne dla ekosystemu.
  • Identyfikacja grzybów – Nie zbieraj grzybów, których nie jesteś pewien. Wiele trujących grzybów wygląda podobnie do jadalnych. Używaj atlasów grzybów lub aplikacji mobilnych
    do identyfikacji.
  • Zbieraj grzyby z dala od dróg i miejsc zanieczyszczonych. Grzyby mają zdolność kumulowania metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.

Sezon na grzyby to doskonały czas na kontakt z naturą i cieszenie się świeżym powietrzem. Zachowując ostrożność i przestrzegając zasad bezpieczeństwa, można spędzić wiele miłych chwil na grzybobraniu.

{"register":{"columns":[]}}