W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzyby - czy duży znaczy lepszy?

24.10.2023

Grafika w biało-brązowej kolorystyce, z prawej strony duży borowik na runie leśnym z lewej na brązowym tle ciemny napis - grzyby - czy duży znaczy lepszy? a w prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z lewej strony grafiki zwisają brązowe gałązki.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzybowego co chwila w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia dumnych zbieraczy z wielkimi grzybami ważącymi często ponad kilogram.

Rzeczywiście prezentują się okazale, ale problem w tym, że nie wolno ich jeść. Dlaczego?

Wyjątkowo duże grzyby należy zostawić w lesie – nie zrywać i nie jeść. Ponadprzeciętny rozmiar świadczy o tym, że grzyb jest stary. Wraz z upływem czasu traci on cenny smak i aromat. Stare grzyby często są również zarobaczone. Należy pamiętać, że im większy grzyb, tym więcej substancji które mogą nam zaszkodzić. W składzie przerośniętych egzemplarzy często znajduje się cholina, która w połączeniu z bakteriami może zmienić się w substancję toksyczną – podobną do tej w muchomorze czerwonym. Z upływem czasu kumulują się również metale ciężkie, takie jak kadm, ołów czy rtęć. Może się więc okazać, że po zjedzeniu jadalnego grzyba pojawią się dolegliwości charakterystyczne dla zatrucia – silne wymioty, biegunka, bóle brzucha, pieczenie języka.

Lepiej nie ryzykować i nie zbierać bardzo dużych okazów.

{"register":{"columns":[]}}