W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzyby. Wartości odżywcze

13.05.2024

Po lewej jasne grzyby rosnące w runie leśnym, po prawej na zielonym tle jasny napis Grzyby Wartości odżywcze. Po prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Pewnie nie raz słyszeliście, że grzyby zawierają głównie wodę. Faktem jest, że świeże grzyby leśne zawierają ok. 90% wody, lecz są one również bogatym źródłem składników odżywczych. Wartości odżywcze mogą się różnić w zależności od gatunku. Oto ogólny zarys wartości odżywczych grzybów leśnych:

  • Białko – grzyby leśne są dobrym źródłem białka, które jest niezbędne dla budowy i naprawy tkanek w organizmie. Zawierają one różne ilości białka w zależności od gatunku, ale często stanowią istotny składnik diety wegetariańskiej i wegańskiej.
  • Błonnik - niektóre gatunki grzybów leśnych są bogatym źródłem błonnika, w tym chityny, która jest składnikiem wielu suplementów na odchudzanie. Błonnik jest istotny dla zdrowia układu pokarmowego. Pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi i reguluje trawienie, zapobiega zaparciom.
  • Witaminy - grzyby leśne są bogatym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy D (szczególnie te rosnące w słońcu), witamin z grupy B (takich jak tiamina, ryboflawina, niacyna i kwas pantotenowy) oraz witaminy C. Witaminy te są istotne dla zdrowia kości, układu nerwowego i odporności.
  • Minerały - grzyby leśne są również bogatym źródłem minerałów, takich jak potas, żelazo, magnez, fosfor, cynk i miedź. Te minerały są niezbędne dla wielu procesów fizjologicznych w organizmie, w tym dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, układu krążenia i układu nerwowego. Spożywanie grzybów stymuluje zatem układ nerwowy i poprawia funkcjonowanie mózgu.
  • Niski poziom tłuszczu i kalorii - w porównaniu z innymi źródłami białka, grzyby leśne mają niski poziom kalorii, nie zawierają również tłuszczu, co sprawia, że są atrakcyjną opcją dla osób dbających o linię.
  • Antyoksydanty - niektóre gatunki grzybów leśnych zawierają również substancje o właściwościach antyoksydacyjnych, takie jak polifenole i flawonoidy. Antyoksydanty te pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i starzenia się komórek.

Warto zauważyć, że wartości odżywcze grzybów mogą być różne w zależności od gatunku, metody przygotowania i obszarów, w których rosną. Zawsze warto zbierać grzyby z pewnych źródeł i upewnić się, że są one odpowiednio przygotowane przed spożyciem.

{"register":{"columns":[]}}