W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jakich ziół unikać latem?

30.07.2024

Kolarz czterech zdjęć z różnymi ziołami na jasnożółtym tle. Poniżej zdjęć podpisy z nazwami ziół i ciemny napis Jakich ziół unikać latem? W prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Przebywanie na słońcu wpływa korzystnie na nasze zdrowie, poprawia nastrój, reguluje rytm dobowy oraz umożliwia syntezę witaminy D3. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne przy stosowaniu preparatów zawierających niektóre określone gatunki ziół może prowadzić do wystąpienia reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych.

Reakcje fotoalergiczne mają charakter immunologiczny. Objawiają się w postaci wysypki po 24-48 godzinach od ekspozycji na słońce.

Reakcje fototoksyczne powstają na skutek uwalniania wolnych rodników przez substancje występujące w skórze, które uszkadzając struktury komórkowe powodują ostrą reakcję zapalną. Objawy przypominają oparzenia słoneczne. Występuje rumień, pęcherze, obrzęk, a także przebarwienia na skórze. Objawy pojawiają się do kilku godzin po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nasilenie tych objawów zależy od stężenia czynnika uczulającego oraz od natężenia promieniowania słonecznego.  Najbardziej fotouczulające zioła to:

  • dziurawiec zwyczajny
  • arcydzięgiel litwor
  • pasternak zwyczajny
  • ruta zwyczajna
  • rumianek pospolity
  • krwawnik pospolity
  • nagietek lekarski
  • nawłoć pospolita

Podczas stosowania ziół wykazujących właściwości fotouczulające należy stosować kremy z wysokim filtrem UV oraz unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Planując urlop, podczas którego będziemy się opalać najlepiej zaprzestać stosowania ziół z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Pamiętajmy o obserwacji własnego ciała. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów skórnych należy natychmiast wyeliminować substancję będącą przyczyną fotouczulenia. Można zastosować preparaty o działaniu miejscowym zawierające kortykosteroidy. Czasami konieczne jest ich zastosowanie doustne.

{"register":{"columns":[]}}