W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesień na talerzu - dynia

27.10.2023

Na beżowym tle po obrzeżu różne rodzaje dyni, z prawej jasna miska z zupą z dyni posypana z wierzchu chili, pestkami dyni i liskiem mięty, z lewej strony zielony napis jesień na talerzu Dynia, poniżej logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Dynia to warzywo, które gości na naszych stołach jesienią. Zachwyca wyglądem, aromatem oraz smakiem. Zawiera bardzo dużo cennych składników odżywczych, których nie traci po obróbce termicznej.

Dynia to przede wszystkim źródło:

  • witaminy A, E i C
  • potasu, żelaza, fosforu, magnezu, selenu, cynku, miedzi oraz manganu
  • błonnika

Dynia dobrze wpływa na pracę jelit i pobudza procesy trawiennie. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z produktów przemiany materii. Dzięki lekkostrawności i dużej zawartości błonnika jest chętnie wybierana przez osoby będące na diecie. Obecność beta-karotenu – silnego przeciwutleniacza sprzyja działaniu przeciwzapalnemu, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na raka m.in. żołądka, piersi, prostaty, jelita grubego i płuc. Beta-karoten wspomaga także narząd wzroku i widzenie zwłaszcza po zmroku. Cynk i witamina C wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają kondycję skóry, działając np. przeciwtrądzikowo.

Dynia jest uniwersalnym warzywem mającym bardzo dużo zastosowań. Dobrze komponuje się
z potrawami przygotowywanymi zarówno na słono jak i na słodko. Idealna będzie w formie rozgrzewającej zupy, pieczonej czy podana jako puree. Może być także dodatkiem do makaronów oraz deserów.

{"register":{"columns":[]}}