Jesień na talerzu - ziemniak
30.10.2023
Ziemniaki to warzywa, które najczęściej goszczą na naszych stołach jako dodatek do dań głównych. W Polsce spożycie ich jest duże, dlatego uznawane są one za cenne źródło składników mineralnych i witamin. Warzywa te są łatwostrawne, a zawarte w nich substancje odżywcze dobrze przyswajalne. Są także niskokaloryczne i nietuczące.
Ziemniaki to źródło:
- skrobi, która w czasie obróbki termicznej ulega skleikowaniu, dzięki czemu staje się łatwo strawna. Po schłodzeniu natomiast uzyskujemy skrobię oporną, która ma działania prozdrowotne i w niezmienionej formie przechodzi do jelit, chroniąc tym samym jelito grube przed stanami zapalnymi oraz rozwojem nowotworu.
- wartościowego białka
- błonnika, który ułatwia trawienie, poprawia perystaltykę jelit, pomaga w walce z nadwagą oraz obniża poziom cholesterolu
- witamin: A, C oraz z grupy B (B1, B2, B3 i B6)
- potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie tętnicze krwi
- magnezu
- wapnia, żelaza, fosforu, jodu oraz cynku
Składniki odżywcze w ziemniakach rozmieszczone są nierównomiernie. Najwięcej składników mineralnych i witamin znajduje się tuż pod skórką. W środku zgromadzona jest głównie skrobia. Wartość żywieniowa ziemniaków zależy zatem od grubości obierania, a także sposobu i czasu przygotowywania bulw do spożycia. Najlepszą obróbka termiczną będzie gotowanie oraz pieczenie warzyw wraz ze skórką. Cienko obrane mogą być gotowane na parze lub w małej ilości wody. Postępowanie takie zredukuje straty składników odżywczych.