Kampania #PlanetHealth4Life
02.08.2024
Przedstawiamy unijną kampanię #PlantHealth4Life – kampanię społeczną zwracającą uwagę na szczególny związek między zdrowiem roślin a naszym codziennym życiem. Kampania prowadzona jest przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisję Europejską (KE) i 22 organizacje partnerskie działające w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Polska również realizuje działania kampanii, a ich koordynatorem jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Rośliny stanowią aż 80% żywności, którą spożywamy na co dzień. Ponadto oczyszczają powietrze, którym oddychamy i pomagają nam walczyć ze skutkami zmiany klimatu dzięki sekwestracji dwutlenku węgla z atmosfery. Gdy rośliny są zdrowe, zapewniają siedliska i źródła pożywienia wielu gatunkom zwierząt, sprzyjając w ten sposób ochronie różnorodności biologicznej i ogólnej stabilności naszego ekosystemu. Chroniąc rośliny, chronimy życie.
Roślinom zagrażają agrofagi, czyli szkodniki, bakterie, wirusy czy grzyby szkodliwe dla roślin, wskazane w przepisach UE jako stanowiące zagrożenie fitosanitarne dla roślin uprawianych w Unii lub obecnych w środowisku. Szkodniki i choroby roślin wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. To właśnie z tego powodu zdrowe rośliny są kluczowe dla produkcji zdrowej żywności oraz zadbania o zrównoważoną przyszłość. Podejmowanie działań mających na celu zapobieganie wprowadzeniu i rozprzestrzenianiu się agrofagów jest skuteczniejszym podejściem niż próba ich zwalczania, gdy już pojawią się na naszych uprawach czy w środowisku. W niektórych przypadkach nie da się odwrócić zniszczeń. Stawiając na profilaktykę, możemy zadbać o to, aby niebezpieczne agrofagi nie przekroczyły granic UE.
Tymczasem wciąż wielu obywateli Europy nie ma wystarczającej świadomości na temat tego, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne. Kampania #PlantHealth4Life ma na celu podniesienie zbiorowej świadomości na temat zagrożeń dla zdrowia roślin i roli, jaką każdy z nas musi odegrać w ich ochronie.
W tym roku kampania skierowana jest w szczególności do :
- Osób podróżujących poza granice Unii Europejskiej – Podróżujesz poza granice UE? Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziesz egzotyczną roślinę, która skradnie twoje serce, zrób jej zdjęcie – nie zabieraj nasion ani żadnych części roślin w podróż powrotną. Przewożąc rośliny, ich części lub nasiona w bagażu możesz zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki i choroby roślin.
- Entuzjastów roślin – Agrofagi szkodliwe dla roślin mogą przedostawać się również przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały one sprawdzone i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Kupując w sieci rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej warto upewnić się zatem, że pochodzą one ze sprawdzonych źródeł i posiadają świadectwo fitosanitarne.
- Rodziców – Warto rozmawiać o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, aby sprawić, że przedstawiciele młodszego pokolenia staną się ambasadorami ich zdrowia.
Dołącz do kampanii #PlantHealth4Life i dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie roślin i chronić swoją społeczność.
Zapraszamy do śledzenia strony oraz mediów społecznościowych PIORiN, gdzie można dowiedzieć się, jak chronić zdrowie roślin. Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej kampanii #PlantHealth4Life. Wspólnie możemy zadbać o nasze środowisko, a także zdrowszą przyszłość dla nas samych i naszych społeczności!