W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kleszcze - Borelioza

30.04.2024

Po lewej na oliwkowym tle ciemny napis kleszcze borelioza. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po prawej na brzegu zielonego liści znajduje się kleszcz.

Borelioza z Lyme to nazwa odzwierzęcej choroby zakaźnej, którą wywołuje bakteria Borrelia burgdorferi, przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Bakteria dostaje się do organizmu człowieka podczas ukłucia, wraz ze śliną kleszcza. Borelioza może dawać objawy ze strony różnych narządów i tkanek – skóry, serca, stawów i układu nerwowego. W początkowej fazie pojawia się rumień wędrujący czyli powstająca, w miejscu ukłucia przez kleszcza, charakterystyczna zmiana skórna. Rumień pojawia się w przeciągu 7-10 dni od ukłucia, a następnie w krótkim czasie powiększa się, tworząc czerwoną plamę. Dodatkowe objawy to np. gorączka, bóle mięśni, osłabienie czy sztywność karku. Rumień może ustąpić samoczynnie po kilku tygodniach, ale zakażenie rozprzestrzenia się na inne narządy i układy.

W ciągu kilku tygodni od zakażenia boreliozą, w wyniku rozsiewu krętków za pośrednictwem krwi i naczyń chłonnych do różnych narządów, mogą ponownie pojawić się objawy jak liczne wtórne rumienie, wędrujące, gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe czy bóle głowy. Mogą również występować inne objawy, zależnie od postaci boreliozy np.: zaburzenie rytmu serca, zapalenia stawów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie nerwów czaszkowych z porażeniem nerwu twarzowego. W późnym stadium zakażenia, po upływie od kilku miesięcy do kilku lat od pierwotnego zakażenia, mogą pojawiać się objawy ze strony różnych narządów i układów. Wstępne leczenie boreliozy polega na zastosowaniu antybiotyków doustnych.

Jak chronić się przed boreliozą? Najlepiej unikać kontaktu z kleszczami, a podczas aktywności na świeżym powietrzu stosować środki ochrony osobistej – nosić odzież zakrywającą ciało i stosować repelenty chemiczne. W przypadku ugryzienia należy jak najszybciej usunąć intruza. W momencie pojawienia się rumienia niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie testy i ustali leczenie.

{"register":{"columns":[]}}