W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem - Barszcz Sosnowskiego

06.07.2023

Z przodu fotografii widoczne logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej obok loga widoczny napis #latozsanepidem Barszcz Sosnowskiego, w tle fotografii widoczna roślina - barszcz sosnowskiego.

Co to jest Barszcz Sosnowskiego?

Jest to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatej (Apiaceae), pochodzący z Kaukazu. Barszcz Sosnowskiego jest zaliczany do roślin toksycznych i można go spotkać na terenie całej Polski, zwłaszcza wzdłuż strumieni wodnych, na obrzeżach lasów oraz na łąkach i pastwiskach. 

Jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego osiąga wysokość od 3 do 5 metrów. Szerokość rozety liściowej wynosi do 2 metrów, a grubość łodygi może osiągnąć rozmiar nawet 12 centymetrów. Ze względu na charakterystyczne białe kwiaty w dużych baldach i łodygi pokryte purpurowymi plamkami, barszcz Sosnowskiego bardzo często mylony jest z koprem.

Objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego.

Zarówno w soku, jak i olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem działania promieni słonecznych powodują zmiany skórne wyglądem przypominające oparzenia (zaczerwienienie skóry, wysypka, opuchlizna). Do wystąpienia objawów dochodzi zazwyczaj kilka lub kilkanaście godzin po bezpośrednim kontakcie.

Wśród innych objawów wywoływanych przez barszcz Sosnowskiego wymienia się:

  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy,
  • obrażenia układu oddechowego, oczu,
  • w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.

Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza. Do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, ponieważ wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Zasady postępowania w przypadku poparzenia:

  • w przypadku bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego należy możliwie jak najszybciej usunąć z powierzchni skóry pozostałości jego soku za pomocą letniej wody z mydłem,
  • należy wyprać odzież i umyć wszelkie przedmioty, e miały kontakt z barszczem,
  • w razie kontaktu oczu z rośliną należy bardzo dokładnie przemyć je wodą i chronić przed światłem,
  • na zajętych zmianami fragmentach skóry zaleca się stosowanie okładów chłodzących,
  • jeśli doszło do silnego poparzenia i występują problemy z oddychaniem, należy wezwać pogotowie ratunkowe,
  • bez względu na stopień nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne przez co najmniej 48 godzin.

Jeśli spotkasz na swojej drodze barszcz Sosnowskiego – nie dotykaj go ani nie zrywaj i chroń swoją skórę i drogi oddechowe!

W każdej chwili możesz sprawdzić miejsca występowania barszczu Sosnowskiego na terenie całej Polski (Witaj na mapa.barszcz.edu.pl | mapa.barszcz.edu.pl). Pod całodobowym numerem alarmowym straży miejskiej (986) możesz zgłosić lokalizację spotkanego barszczu Sosnowskiego.

{"register":{"columns":[]}}