#latozsanepidem bąblowica
04.08.2023
Bąblowica to choroba spowodowana zarażeniem tasiemcem bąblowcowym. Występuje na całym świecie, także w Polsce.
Zasadniczym i ostatecznym żywicielem tasiemca Echinococcus granulosus jest pies, który zaraża się zjadając mięso lub odpady mięsne pochodzące od zwierząt będących żywicielami pośrednimi tego pasożyta: świń, owiec, bydła. W Polsce głównym źródłem zakażenia dla psów są świnie. Człowiek jest żywicielem przypadkowym.
Człowiek zaraża się pasożytem zjadając jaja tasiemca wydalane z kałem przez psy. Odchodami psów mogą być zabrudzone produkty spożywcze mające kontakt z ziemią, jaja mogą też zostać przeniesione na zabrudzonych rękach. Czasem jaja tasiemca znajdują się na sierści psa.
Niebezpieczeństwo czyha również w lesie, gdzie możemy zarazić się jajami tasiemca znajdującymi się na runie leśnym (jagody, poziomki) zanieczyszczonym odchodami lisów.
Połknięte przez człowieka jaja tasiemca w przewodzie pokarmowym przekształcają się w larwy, które poprzez układ krwionośny rozprzestrzeniają się w organizmie. Najczęściej lokalizują się w wątrobie, rzadziej w płucach, mózgu, nerkach, śledzionie, mięśniach, gałce ocznej, tkance podskórnej, jamie brzusznej. Powstałe cysty rosną powodując uciskanie narządów i ich dysfunkcje, czasem doprowadzając do śmierci.
Przed zachorowaniem na bąblowicę najlepiej chroni przestrzeganie podstawowych zasad higieny:
- zawsze należy myć ręce przed jedzeniem;
- owoce leśne (podobnie jak inne owoce) trzeba przed zjedzeniem umyć strumieniem ciepłej, bieżącej wody;
- regularnie odrobaczać psy i koty;
- po powrocie z lasu należy dokładnie umyć ręce (sobie i dziecku);
- myć dokładnie ręce po kontakcie z psem i kotem;
- w pracy wymagającej kontaktu ze zwierzętami, żywicielami ostatecznymi i ich odchodami należy używać rękawic ochronnych.