W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Czy e-papierosy to dobra alternatywa?

30.08.2023

Na zdjęciu widoczny e-papieros oraz kciuk skierowany w dół. Poniżej z lewej strony logo Inspekcji Sanitarnej a dalej napis #latozsanepidem Czy e-papierosy to dobra alternatywa?

E-papieros, czyli papieros elektroniczny jest promowany jako bezpieczny zamiennik i zdrowsza alternatywa dla klasycznych papierosów. Może zawierać mniej nikotyny, nie stwarza zjawiska biernego palenia a wydychany przez użytkownika dym jest praktycznie bezwonny. Producenci chwalą się również tym, że podczas gdy tradycyjny dym tytoniowo-papierosowy zawiera ponad 6000 zidentyfikowanych substancji chemicznych (z czego duża grupa jest szkodliwa dla zdrowia człowieka, a ponad 70 może być przyczyną nowotworów), to aerozole wdychane z e-papierosów mają prostszy skład i mniejszą liczbę substancji stanowiących potencjalne zagrożenie dla palacza.

Ale czy na pewno? Warto przyjrzeć się składowi chemicznemu specjalnego płynu, bez którego nie da się „zapalić”. Jest on odparowywany, w wyniku czego powstaje aerozol wdychany przez palacza. Płyn do e-papierosów zawiera zazwyczaj nikotynę (w różnym stężeniu lub jej brak), glikol propylenowy, glicerynę, wodę oraz dodatki smakowo-zapachowe. Badania dowodzą, że płyn ten podgrzewany w urządzeniu generuje mniej substancji smolistych lecz zawarte w nim gliceryna czy glikol propylenowy w momencie podgrzania stają się bardzo toksyczne. Równie szkodliwe okazują się substancje nadające płynom aromat. Zawierają one niebezpieczne dla zdrowia aldehydy oraz  nanocząsteczki metali ciężkich (np. ołowiu czy niklu). Z kolei nikotyna wdychana podczas stosowania e-papierosów jest równie uzależniająca i szkodliwa jak ta znajdująca się w konwencjonalnych wyrobach tytoniowych.

Badania nad wpływem e-papierosów na zdrowie wciąż trwają a skutki regularnych inhalacji aerozolu z papierosów elektronicznych nadal nie zostały do końca poznane. W danych literaturowych można już jednak znaleźć informacje o powiązaniu stosowania e-papierosów z uszkodzeniem układu oddechowego, odpornościowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego czy mięśniowo-szkieletowego.

Podczas stosowania elektronicznych papierosów mogą wystąpić różne skutki uboczne. Jako najbardziej powszechne wymienia się:

  • Zawroty głowy
  • Suchość spojówek
  • Podrażnienie górnych dróg oddechowych
  • Suchy kaszel
  • Uszkodzenia płuc
  • Zapalenie dziąseł
  • Bóle brzucha
  • Nudności, wymioty
  • Bezsenność

Nie możemy być pewni czy substancje, które wdychamy podczas korzystania z e-papierosa są znane i bezpieczne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących je z najtańszych - źle oczyszczonych komponentów. Brakuje też szczegółowych norm dotyczących tej kategorii produktów.

{"register":{"columns":[]}}