#latozsanepidem HAŁAS
23.08.2023
Hałasem określa się wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe drgania ośrodka sprężystego, oddziałujące za pośrednictwem powietrza na narząd słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka. Hałas ze względu na źródło pochodzenia można podzielić na hałas: przemysłowy, komunikacyjny (drogi, linie kolejowe, lotniska) i komunalny. Hałas komunalny to dźwięki emitowane wewnątrz i na zewnątrz budynków mieszkalnych, osiedli mieszkaniowych, a także te dobiegające z pawilonów usługowych i gospodarczych.
Tolerancja na hałas jest indywidualna, jednak ustalono, jak jego natężenie wpływa na ludzki organizm. Dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale już na tym poziomie mogą wzbudzać irytację.
Kolejny przedział dźwięków to 35-75 dB. Długie przebywanie w takim otoczeniu ma ujemny wpływ na organizm człowieka poprzez oddziaływanie na jego układ nerwowy, co przejawia się uczuciem zmęczenia i powoduje spadek wydajności pracy, utrudnia wypoczynek i sen, mamy tu do czynienia ze stanem stałego podenerwowania i rozdrażnienia.
Dźwięki o natężeniu powyżej 75 dB powodują tzw. zaburzenia organiczne, czyli zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zmieniają jego chemię. Objawia się to nadciśnieniem tętniczym, bólami głowy, odczuwalnymi zaburzeniami pracy żołądka (mogą prowadzić do powstania wrzodów żołądka), dyskomfortem prowadzącym do wzrostu wydzielania adrenaliny, niektórzy nawet twierdzą, że hałas na tym poziomie przyspiesza proces starzenia.
Natężenie hałasu powyżej 85 dB uniemożliwia zrozumiałość mowy nawet z odległości 50 cm.
Gdy hałas przekracza 90 dB nie tylko osłabia, ale także powoduje ubytek słuchu.
Powyżej 120 dB pojawia się zagrożenie mechanicznego uszkodzenia słuchu.
Granicę bólu spowodowanego hałasem ustalono na poziomie 130 dB i powyżej.
Przykłady hałasu z podaniem natężenia:
- 10 dB – szelest powiewających na wietrze liści
- 30 dB – tykanie zegara
- 70 dB – hałas odbierany w będącym w ruchu samochodzie
- 80 dB – trąbienie
- 100 dB – młot pneumatyczny
- 160 dB – wybuch petardy
- 190 dB – start statku kosmicznego
Trzeba też dodać, że zostało udowodnione, że na ochronę przed hałasem ludzki organizm zużywa ogromne ilości energii. Do hałasu można się przyzwyczaić, ale to nie zmienia faktu, że wciąż wpływa on destrukcyjnie na samopoczucie i funkcje organizmu (takie zjawisko nazywane jest patologiczna adaptacja.