W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kąpiel w fontannie – dlaczego powinniśmy z niej zrezygnować? #latozsanepidem

03.07.2023

Wysokie temperatury powietrza zachęcają nas do poszukiwania różnorodnych form ochłody. Kąpiel w zbiornikach wodnych, takich jak fontanny miejskie, budzi wśród dzieci i dorosłych duże zainteresowanie podczas upalnych dni. Należy pamiętać, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody z fontann, który obowiązuje baseny, kąpieliska, czy miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. W związku z tym tego typu obiektów nie należy traktować jako miejsca przeznaczone do kąpieli.

W tle grafiki widoczna fontanna na tle parku. Na środku grafiki widoczne logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz czerwono-granatowy napis #LATOZSANEPIDEM FONTANNY

W fontannach, które w większości posiadają obieg zamknięty, może znajdować się wiele różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Szacuje się, że w zbiornikach tych może znajdować się nawet 30 różnych mikroorganizmów, m.in. bakterie gronkowca, bakterie z rodzaju Salmonella i Legionella, bakterie kałowe, pałeczki ropy błękitnej, pierwotniaki pasożytnicze czy wirusy. Drobnoustroje występujące w fontannach, mogą wywołać:

  • choroby skóry, np. grzybice stóp,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie ucha,
  • schorzenia dróg oddechowych,
  • infekcję dróg moczowych i pęcherza,
  • zatrucia pokarmowe (wymioty, biegunka),
  • zakażenie gronkowcem może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
  • zakażenie paciorkowcem może powodować zapalenie płuc.

Kąpiele w fontannach mogą się również wiązać z ryzykiem wystąpienia urazów. Zarówno mokre brzegi fontann, jak i płyty, na których jest rozpryskiwana woda, stwarzają śliską powierzchnię. Wchodzenie do fontann oraz bieganie w nich może skutkować poślizgnięciem się, a co za tym idzie, potencjalnymi obrażeniami głowy, czy złamaniami kości.

Co jeszcze, oprócz drobnoustrojów może znajdować się w wodzie z fontanny?

  • zanieczyszczenia odzwierzęce zdarza się, że z fontann korzystają zwierzęta (np. koty, psy, ptaki), które często załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne,
  • niebezpieczne zanieczyszczenia mechaniczne, np. kawałki potłuczonego szkła, odłamki metalu, kamienie,
  • zanieczyszczenia chemiczne, które wynikają m.in. ze stałego kontaktu materiałów instalacyjnych z wodą i przenikania do niej szkodliwych związków chemicznych.

Pamiętajmy, że fontanny przeznaczone są wyłącznie do celów dekoracyjnych i tworzenia komfortowego mikroklimatu. Do kąpieli wybierajmy tylko te miejsca, które są do tego przystosowane.

{"register":{"columns":[]}}