#latozsanepidem Odwodnienie
31.07.2023
Odwodnienie jest to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego jego funkcjonowanie. Związane jest z niedostateczną ilością przyjmowanych płynów i/lub nadmierną ich utratą.
W okresie wakacyjnym, kiedy większą część dnia spędzamy aktywnie na dworze, często w wysokich temperaturach, jesteśmy na nie szczególnie narażeni. Jednakże najczęściej spotykaną przyczyną odwodnienia są biegunka i wymioty, czyli objawy wszelkich zatruć pokarmowych, często towarzyszących wakacyjnym przygodom.
Jak rozpoznać odwodnienie?
Objawy odwodnienia są bardzo łatwe do rozpoznania. Pierwszym, głównym objawem jest wzmożone, trudne do zaspokojenia pragnienie. Jednocześnie, pomimo dużych ilości przyjmowanych płynów, oddawana jest mała ilość moczu o zmienionej – ciemnożółtej – barwie.
Może wystąpić suchość w ustach, organizm wydziela mniej potu, produkowane jest także mniej śliny. Tym objawom mogą towarzyszyć zawroty lub bóle głowy, nudności. Spada ciśnienie tętnicze krwi, pojawia się uczucie osłabienia, może dojść do omdlenia lub nawet utraty przytomności. Im większy stopień odwodnienia, tym silniejsze i poważniejsze są objawy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Jak leczyć i jak zapobiegać odwodnieniu?
Leczenie polega przede wszystkim na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu oraz na stałym uzupełnianiu jej braków. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów odwodnienia, braki wody można uzupełnić samodzielnie przez zwiększoną ilość wypijanej wody lub specjalnych doustnych płynów nawadniających, dostępnych w aptekach. Płyny należy uzupełniać stopniowo – regularnie i mniejszymi porcjami. Należy unikać alkoholu, napojów gazowanych oraz tych, które zawierają kofeinę.
Jeżeli jednak objawy nie ustępują lub nasilają się, mimo zwiększonej ilości przyjmowanych płynów, należy zgłosić się do szpitala, gdzie zastosowane zostaną odpowiednie preparaty podawane dożylnie, w celu wyrównania zaburzeń wodno-elektrolitowych.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania odwodnieniu jest podaż płynów odpowiednia do wieku, masy ciała i płci, jednocześnie uwzględniająca stopień aktywności fizycznej, dietę oraz klimat, w którym żyjemy.
W normalnych warunkach dobowe zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego wynosi 25 – 35 ml na kilogram masy ciała. Im wyższa utrata wody, tym większa powinna być podaż płynów. W czasie silnych upałów powinniśmy pić około 1 litra wody więcej niż normalnie.