#latozsanepidem Szczepienia Ochronne
24.08.2023
Szczepienia ochronne są procedurami medycznymi mającymi znaczący wpływ na zdrowie dzieci oraz ochronę przed chorobami zakaźnymi. Stanowią jedno z podstawowych ogniw wielokierunkowej polityki zdrowotnej państwa. Uratowały one miliony ludzi przed ciężkimi chorobami, a nawet śmiercią. Szczepienia ochronne są, jak dotychczas, jedynym skutecznym środkiem w walce z groźnymi chorobami zakaźnymi. Za pomocą szczepień osiągnięto spektakularne sukcesy wykorzenienia (eradykacji) najgroźniejszej plagi ludzkości, jaką była ospa prawdziwa
W Polsce osoby, które przebywają na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane do poddania się szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. W stosunku do osób małoletnich odpowiedzialność za wykonanie obowiązku poddania się szczepieniom obowiązkowym spoczywa na rodzicach lub opiekunach dziecka. Obowiązkowi poddania się szczepieniom ochronnym nie podlegają osoby przebywające w Polsce przez okres krótszy niż trzy miesiące, za wyjątkiem szczepień poekspozycyjnych.
Szczepienia mają dwa główne cele:
- zapewnić maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne,
- wyeliminować występowanie poszczególnych chorób zakaźnych w społeczeństwie.
Skuteczność działania szczepionek zależy między innymi od zachowania prawidłowego cyklu szczepień i odstępów czasu między kolejnymi dawkami szczepień. Niezbędna jest do tego ścisła współpraca między lekarzem i pielęgniarką oraz stałe uświadamianie rodzicom celowości prowadzonych szczepień.
Jakie szczepienia są w Polsce obowiązkowe?
Do obowiązkowych szczepień, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, należą szczepienia przeciw: gruźlicy (BCG), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP), poliomyelitis (IPV), Haemophilus influenzae typu b (Hib), pneumokokom (PCV), odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz przeciw rotawirusom (RV).
Dla wybranych grup dzieci obowiązkowe jest także szczepienie przeciw ospie wietrznej.
Co to są szczepienia zalecane?
Szczepienia zalecane to szczepienia nie ujęte w programie obowiązkowym, co nie oznacza, że są mniej ważne. Szczepienia te także zabezpieczają przed groźnymi chorobami i ich powikłaniami. Rekomenduje się je w danym wieku lub z określonych wskazań zdrowotnych. Koszt szczepionki w tym przypadku pokrywa sam pacjent lub rodzic/opiekun dziecka.
Jakie szczepienia są w Polsce zalecane?
Do szczepień zalecanych, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, należą szczepienia przeciw: meningokokom, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (HAV), grypie, wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Do szczepień odpłatnych należą także tzw. szczepionki wysoce skojarzone przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu b (Hib) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV). W zależności od tego czy chronią przed 5 czy przed 6 chorobami zakaźnymi określa się je potocznie jako „5w1” lub „6w1”.
Program Szczepień Ochronnych na 2023r.
Szczepienia ochronne to jeden z większych sukcesów współczesnej medycyny. Konsekwentnie wykonywane spowodowały ograniczenie zachorowań, zredukowały śmiertelność i liczbę hospitalizacji. Umożliwiły eradykację ospy prawdziwej oraz postęp w realizowaniu globalnych inicjatyw zmierzających do wyeliminowana poliomyelitis, zachorowań na odrę i na różyczkę, w tym zespołu różyczki wrodzonej.
Przydatne linki: