Malaria
25.04.2024
25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Malarią. Jest to święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) upamiętniające globalną walkę z malarią. Malaria to choroba wywoływana przez pasożyty z rodzaju Plasmodium, które przenoszone są na ludzi poprzez ugryzienia zarażonych komarów. Objawy zwykle pojawiają się ok. 10–14 dni po zarażeniu, a ponad 90% chorych choruje w ciągu miesiąca po podróży. Malaria może jednak ujawnić się nawet kilka miesięcy po powrocie do kraju, a nawet jeszcze później. Z tego powodu zawsze warto informować lekarza o swoim wcześniejszym pobycie w tropikach. Objawy mogą obejmować gorączkę, bóle głowy, dreszcze, nudności i wymioty, biegunkę, które na początku mogą być łagodne, lecz nasilając się prowadzą do poważnych chorób a nawet śmierci, szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży.
Środki zapobiegawcze obejmują używanie moskitier, środków odstraszających owady i leków przeciwmalarycznych. Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków, które „celują” w pasożyty malarii obecne w krwiobiegu. Jednak odporność na leki staje się coraz większym problemem w niektórych regionach, co utrudnia kontrolę i zapobieganie.
Działania mające na celu zwalczanie malarii obejmują rozwój szczepionek, programy kontroli komarów i edukację społeczeństwa na temat metod zapobiegania. Organizacje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i organizacje non-profit, na przykład Fundacja Billa i Melindy Gatesów, odgrywają kluczową rolę w finansowaniu badań i wdrażaniu interwencji mających na celu zmniejszenie globalnego obciążenia malarią.