W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

19.05.2024

Po prawej na szarym tle ciemny napis Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, powyższej na czerwonym polu ciemny napis 19 maja 2024, w prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po lewej dłoń na której leży czerwona kokardka.

Co roku, w trzecią niedzielę maja, organizowane są obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV. 

W bieżącym roku wspominamy osoby zmarłe z powodu AIDS w dniu 19 maja. Obchody są okazją, aby okazać wsparcie zakażonym HIV oraz by uhonorować tych, którzy pomagali i pomagają osobom żyjącym z HIV i ich bliskim. Jedną z akcji organizowanych w ramach obchodów jest Idea Patchworku Pamięci - w przypadku upamiętnienia osób zmarłych na AIDS, „patchwork” symbolizuje różnorodność społeczności dotkniętych tą chorobą oraz związane z nimi doświadczenia i historie.

Przy okazji obchodów warto przypomnieć sobie o problemie jakim jest HIV oraz AIDS. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. AIDS to zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV. Zaliczamy do niego różne infekcje oraz różnego typy nowotwory. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą - to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV. Osoby, które wiedzą o swoim zakażeniu objęte są nowoczesną terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS.

Pomimo znaczących postępów w leczeniu i zapobieganiu, AIDS pozostaje globalnym problemem zdrowotnym. Ważne jest promowanie świadomości, edukacji i dostępu do opieki zdrowotnej w celu zwalczania rozprzestrzeniania się HIV/AIDS i wsparcia osób dotkniętych tą chorobą. Warto się testować!

Gdzie można zrobić test?

Test, bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo, można zrobić w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Adresy i godziny pracy punktów są dostępne tutaj.

Więcej informacji  ⇒  https://aids.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}