W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Numery alarmowe

26.06.2024

Na jasnym tle po lewej stronie napis numery alarmowe. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na środku czerwony zarys granic Polski z numerem 112 w środku i czerwona słuchawka telefoniczna. Po prawej stronie numery alarmowe 999 wraz z rysunkiem karetki pogotowia, 998 wraz z rysunkiem straży pożarnej; 997 wraz z rysunkiem Policjanta w granatowym mundurze.

Telefony ratunkowe, nazywane również telefonami alarmowymi, służą do natychmiastowego zgłaszania sytuacji kryzysowych lub wypadków. Są one niezwykle ważne w przypadkach, gdy konieczna jest szybka pomoc medyczna, ochrona osobista lub interwencja ratunkowa.

Przypominamy:

112 – jednolity, ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w przypadku zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.
Numer alarmowy 112 odbierany jest w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych. 112 nie zastępuje dotychczasowych krajowych numerów alarmowych.

999 – numer na pogotowie ratunkowe

998 – numer do Straży Pożarnej

997 – numer na Policję

Po wykręceniu numeru alarmowego i zgłoszeniu się dyspozytora spokojnie i wyraźnie powiedz:

1. Co się stało?

2. Czy są poszkodowani - jeśli tak powiedz jaki jest ich stan (czy są przytomni, czy oddychają).

3. Miejsce zdarzenia (adres, nazwa obiektu, charakterystyczne cechy miejsca).

4. Swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego jest podawana informacja o zdarzeniu.

Pamiętaj! Dyspozytor zawsze odkłada słuchawkę jako pierwszy!

{"register":{"columns":[]}}