W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

26.05.2024

Po prawej mama podczas karmienia dziecka piersią, po lewej na jasnobeżowym tle ciemny napis "Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią". W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią jest od 1993 roku obchodzony między 26 maja a 1 czerwca. Karmienie piersią to naturalny proces dostarczania niemowlęciu odpowiednich składników odżywczych poprzez mleko matki. Jest to nie tylko sposób na odżywienie noworodka, ale również możliwość budowania więzi między matką a dzieckiem oraz wsparcie jego zdrowego rozwoju.

Światowa Organizacja zdrowia zaleca karmienie wyłącznie mlekiem matki do 6 miesiąca życia, a następne utrzymanie karmienia przez okres dwóch lat i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.

Korzyści karmienia piersią dla dziecka:

  • zapewnienie dziecku optymalnego przyrostu masy ciała, prawidłowego rozwoju intelektualnego i ruchowego;
  • źródło witamin i substancji odżywczych. Mleko matki automatycznie dostosowuje się do potrzeb rosnącego niemowlęcia. Ilość składników pokarmowych zależy od czasu trwania laktacji, pory dnia oraz fazy karmienia.
  • wsparcie rozwoju układu odpornościowego dziecka;
  • dzięki obecności czynników wzrostu, czynników przeciwzapalnych i wolnych aminokwasów w mleku matki możliwe jest stymulowanie rozwoju układu pokarmowego, zapobieganie ostrym infekcjom, poprawienie motoryki i zmniejszenie ryzyka martwiczego zapalenia jelit u dzieci;
  • poczucie bezpieczeństwa i umacnianie więzi emocjonalnej z mamą, rozwój zaufania, obniżenie poziomu stresu.
  • dzieci karmione piersią rzadziej chorują w późniejszym wieku na cukrzycę typu 1 i 2, otyłość, chorobę niedokrwienną serca, astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry oraz alergie;
  • ssanie piersi sprzyja rozwojowi szczęki u dzieci i zapobiega wadom zgryzu, dzięki czemu rozwój mowy nie będzie zaburzony;

Korzyści karmienia piersią dla matki:

  • łagodniejszy przebieg połogu – poprzez wzmożoną produkcję oksytocyny szybciej obkurcza się macica, krwawienie trwa krócej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko anemii z powodu niedoboru żelaza;
  • szybszy powrót do figury sprzed ciąży;
  • profilaktyka raka piersi i jajnika. Karmienie piersią opóźnia rozpoczęcie menstruacji po porodzie, a więc skraca czas ekspozycji na hormony z grupy estrogenów, powiązanych z występowaniem raka piersi.
  • sporadyczne występowanie depresji poporodowej;
  • kobiety karmiące ponad 12 miesięcy rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, osteoporozę i chorobę niedokrwienną serca w wieku pomenopauzalnym.

Karmienie piersią to osobista decyzja każdej kobiety, która powinna być podejmowana z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności i preferencji. Ważne jest, aby matki miały dostęp do wsparcia i informacji, które pomogą im w podejmowaniu najlepszych decyzji dla siebie i swoich dzieci.

{"register":{"columns":[]}}