Otyłość wśród dzieci
30.01.2024
Otyłość wśród dzieci to globalny problem zdrowotny, obejmujący wiele krajów, w tym Polskę. Otyłość to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie się tłuszczu w organizmie, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
W Polsce, jak i w wielu innych krajach, występuje tendencja wzrostu wskaźników otyłości dziecięcej. Według raportu NFZ z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5 % dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt w wieku poniżej 20 roku życia. Czynniki przyczyniające się do tego problemu to:
- niewłaściwa dieta – zbyt duże spożycie węglowodanów i tłuszczów nasyconych, picie słodkich napojów, niewielki udział warzyw i owoców w diecie,
- niewystarczająca ilość aktywności fizycznej – siedzący tryb życia
- czynniki genetyczne,
Otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób i może mieć wpływ na skrócenie życia. Ma również znaczenie dla zdrowia psychicznego. Niektóre dzieci z nadmierną masą ciała są bardziej samokrytyczne i mają niską samoocenę. Częściej spotykają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników.
Otyłość w dzieciństwie może prowadzić do rozwoju:
- nadciśnienia tętniczego,
- cukrzycy typu 2,
- chorób sercowo-naczyniowych,
- problemów natury psychologicznej,
- insulinooporności,
- zaburzeń układu kostno-stawowego,
- astmy oskrzelowej,
- zaburzeń hormonalnych
W przypadku dzieci leczenie otyłości opiera się głównie na wprowadzeniu diety opartej na zasadach zdrowego żywienia. Nie stosuje się skrajnie restrykcyjnych i niedoborowych diet. Głównym celem leczenia jest poprawa stanu zdrowia.