W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owsiki Pasożyty przewodu pokarmowego

03.10.2023

Na jasnoszarym tle z lewej strony czarna lupa pod którą w powiększeniu widać dłoń i znajdujące się na niej kolorowe bakterie i wirusy. Z prawej strony czarny napis Owsiki Pasożyty przewodu pokarmowego, a w prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Owsiki bytując w jelicie grubym oraz w dolnej części jelita cienkiego człowieka wywołują chorobę pasożytniczą – owsicę. Są białymi nicieniami o długości do 1 cm, występującymi na całym świecie. Zarażają się nimi głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale osoby dorosłe także mogą zachorować.

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową lub oddechową. Zarażenie owsikami najczęściej jest konsekwencją nieodpowiedniej higieny rąk. Po kilku tygodniach od zainfekowania organizmu można zaobserwować następujące objawy:

  • świąd w okolicy odbytu, szczególnie nocą
  • brak apetytu
  • bladość skóry
  • cienie pod oczami
  • nadpobudliwość nerwową, m. in.  częsty płacz, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, trudności w skupieniu uwagi czy bezsenność

Osoby narażone na kontakt z owsikami to:

  • dzieci w wieku 5 - 10 lat
  • opiekunowie małych dzieci: rodzice, nauczyciele
  • pracownicy lub pacjenci przebywający w zatłoczonych placówkach np. szpitalach, więzieniach
  • dzieci ssące kciuk
  • współlokatorzy osoby zarażonej owsikami.

Jaja owsików są lekkie i łatwo się rozprzestrzeniają. Mogą znajdować się na wielu przedmiotach codziennego użytku, np. pościeli, ręcznikach, ubraniach, toalecie, jedzeniu, szklankach, sztućcach, zabawkach i meblach.

Owsiki nie zawsze są widoczne gołym okiem. W przypadku podejrzenia owsicy najlepiej poddać analizie próbki kału. Do badania oddaje się próbki z trzech kolejnych dni.

Leczenie polega na podawaniu odpowiednich leków i obejmowani nim są wszyscy domownicy. W czasie kuracji należy przestrzegać higieny osobistej w szczególności często myć ręce: przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluchy. Inne czynności, które warto zastosować to: codzienna zmiana bielizny, unikanie wspólnych kąpieli, używanie osobnych ręczników, a także pranie pościeli, bielizny, piżam w wysokiej temperaturze.

Zaleca się izolację zarażonego dziecka od rówieśników, ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się choroby. Warto pamiętać, że jaja owsików bytujące na powierzchniach przedmiotów czy ubrań giną dopiero po 2-3 tygodniach.

{"register":{"columns":[]}}