Pierwsza pomoc - odmrożenia
25.01.2024
Niskie temperatury oraz wiatr i wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz grożą nie tylko wyziębieniem organizmu, ale również powstaniem odmrożeń. Choć w większości przypadków wystarczy ogrzać się w pomieszczeniu i wypić rozgrzewającą herbatę, to w przypadku poważniejszych odmrożeń mogą pojawić się bolesne zmiany na skórze.
Podobnie jak w przypadku oparzeń, ciężkość odmrożenia określamy w stopniach:
- Odmrożenia I stopnia – przejściowe zaburzenie krążenia krwi w skórze, któremu często towarzyszy silny ból, zaczerwienienie oraz pieczenie.
- Odmrożenia II stopnia – uszkodzenia sięgają głębokich partii naskórka, a na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym.
- Odmrożenia III stopnia – skóra staje się purpurowa i ulega martwicy.
- Odmrożenia IV stopnia – dotyczą całych części ciała (tzw. martwica głęboka); w ich wyniku może dojść do samoistnej amputacji.
Na silnym mrozie odsłonięta część ciała szybko staje się zaczerwieniona, opuchnięta i bolesna. Jednak o tym, z jak dużym stopniem odmrożenia mamy do czynienia, przekonamy się dopiero w ciepłym pomieszczeniu. Paradoksalnie, przy lekkim odmrożeniu natychmiast poczujemy silny ból. Z kolei poważne odmrożenia nie bolą, co może być mylące. Niezależnie od stopnia odmrożenia, pierwsza pomoc polega przede wszystkim na jak najszybszym przywróceniu krążenia w danej części ciała. Należy zabrać poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia, zdjąć mokre i zimne ubranie oraz stopniowo ogrzewać odmrożone partie ciała. Należy również zdjąć biżuterię (zegarek, pierścionki, kolczyki) i bacznie obserwować osobę, aby zidentyfikować oznaki hipotermii, takie jak ospałość, dezorientacja, trudności z oddychaniem czy utrata przytomności. Pamiętajmy również o okryciu poszkodowanego kocem oraz podawaniu mu ciepłych, lecz nie gorących napojów. Dalsze postępowanie zależy od stopnia uszkodzenia skóry.
W przypadku lekkich odmrożeń odmrożone palce należy ogrzewać w letniej wodzie o temperaturze 30°C, a następnie 36°C, natomiast na nos, uszy i policzki nałożyć jałowe opatrunki. W przypadku cięższych odmrożeń niezbędna jest specjalistyczna pomoc medyczna. Martwica tkanek jest nieodwracalna i może skutkować amputacją.
Nie należy masować ani nacierać odmrożonych miejsc śniegiem, nakłuwać lub uciskać pęcherzy czy podawać poszkodowanemu alkoholu. W szpitalu zazwyczaj podawana jest surowica przeciwtężcowa oraz leki przeciwbólowe, ponieważ ogrzewanie w wodzie trwa ok. godziny i jest bardzo bolesne.
Ważne jest, aby w przypadku odmrożeń skonsultować się z personelem medycznym jak najszybciej, aby zapewnić odpowiednią opiekę.
Źródło: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/pierwsza-pomoc-przy-odmrozeniach