Pierwsza pomoc przedmedyczna. Wypadki w wodzie.
23.07.2024
Wypadki nad wodą są poważnym zagrożeniem, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym i wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku wypadków mających miejsce w wodzie jest niezwykle ważna, ponieważ szybka i odpowiednia reakcja może uratować życie.
Oto kroki, które należy podjąć w przypadku wypadków w wodzie:
Ocena sytuacji
- Upewnij się, że sam nie jesteś w niebezpieczeństwie. Nie skacz do wody, jeśli nie jesteś pewien, że jest to bezpieczne.
- Jeśli widzisz osobę topiącą się, niezwłocznie powiadom ratowników i w miarę możliwości określ jej lokalizację. Jeśli to możliwe, oceń, jak długo osoba była pod wodą.
- Poproś o pomoc - jeśli na plaży są inni dorośli plażowicze, a tonący znajduje się w niedalekiej odległości od brzegu, można mu pomóc tworząc „łańcuch ludzi”, którzy wzajemnie trzymają się za ręce.
Wyciągnięcie poszkodowanego z wody
- Zawołaj inne osoby do pomocy, jeśli to możliwe.
- Jeśli poszkodowany jest blisko brzegu, użyj długiego przedmiotu (dmuchanego materaca, zabawki dziecięcej, deski, gałęzi, kija, liny) do wyciągnięcia go z wody. Jeśli musisz wejść do wody, zrób to ostrożnie i postaraj się podpłynąć do osoby od tyłu, aby uniknąć wciągnięcia pod wodę czy szarpnięć.
Ocena stanu poszkodowanego na brzegu
- Delikatnie potrząśnij poszkodowanego i głośno zapytaj, czy cię słyszy.
- Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe. Sprawdź, czy oddycha, obserwując ruchy klatki piersiowej, słuchając i wyczuwając oddech na policzku.
Jeśli poszkodowany nie oddycha:
- Natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy (112 w Europie) lub poproś kogoś o wezwanie pomocy.
- Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO)
- Wykonaj 5 oddechów ratowniczych, zakrywając usta poszkodowanego i szczelnie zamykając jego nos. Wdech powinien trwać około 1 sekundy z widocznym uniesieniem klatki piersiowej. Po wykonaniu 5 oddechów trzeba ponownie sprawdzić oznaki życia (zdarza się, że u osób podtopionych wraca spontaniczny oddech), a jeżeli ich nie ma, należy natychmiast rozpocząć uciski klatki piersiowej.
- Połóż dłonie jedna na drugiej na środku klatki piersiowej poszkodowanego.
- Wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość około 5-6 cm z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę. Uciski powinny być prowadzone na twardej powierzchni.
- Następnie wykonaj 2 wdechy ratownicze, zakrywając usta poszkodowanego i szczelnie zamykając jego nos.
- Kontynuuj naprzemiennie uciśnięcia i wdechy w proporcji 30:2 do momentu przybycia pomocy lub odzyskania przytomności przez poszkodowanego.
Postępowanie po odzyskaniu przytomności
- Jeśli poszkodowany odzyskał przytomność i oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej), aby zapewnić drożność dróg oddechowych i zapobiec zachłyśnięciu.
- Okryj poszkodowanego kocem lub ubraniem, aby zapobiec hipotermii.
- Obserwuj poszkodowanego do czasu przybycia służb ratunkowych.
Po przybyciu służb ratunkowych
- Powiedz ratownikom o wszystkim, co wiesz na temat wypadku, w tym czasie, jaki poszkodowany spędził pod wodą, i o wszelkich podjętych działaniach ratunkowych.