Pierwsza pomoc przy ukąszeniach i użądleniach
19.06.2024
Pierwsza pomoc przy ukąszeniach i użądleniach przez owady jest ważna, aby złagodzić objawy, zapobiec zakażeniu i w przypadku reakcji alergicznych, uratować życie.
Ogólne zasady postępowania po ukąszeniu lub użądleniu przez owady:
- czystość – miejsce użądlenia lub ukąszenia należy umyć wodą z mydłem, aby zmniejszyć ryzyko infekcji,
- unikanie drapania – drapanie miejsca użądlenia może wywołać zakażenie,
- zimne okłady – zastosowanie zimnego okładu pomoże zmniejszyć obrzęk i ból.
Użądlenia przez pszczoły, osy i szerszenie
W przypadku użądlenia przez pszczoły należy ostrożnie usunąć żądło za pomocą pęsety. Leczenie polega na zastosowaniu zimnego okładu, który zmniejszy ból i obrzęk. Można zastosować krem z hydrokortyzolem, aby zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie. Leki przeciwhistaminowe złagodzą reakcję alergiczną.
Osy i szerszenie zazwyczaj nie zostawiają żądła w skórze. Leczenie przebiega podobnie jak w przypadku użądlenia przez pszczoły.
Reakcje alergiczne i anafilaksja
Objawy anafilaksji:
- trudności w oddychaniu,
- obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła
- przyspieszone tętno,
- osłabienie,
- wysypka,
- nudności lub wymioty.
W takich przypadkach ważne jest natychmiastowe działanie polegające na wezwaniu pomocy medycznej dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999. Do czasu przybycia pomocy medycznej należy monitorować tętno i oddech osoby poszkodowanej.
Ukąszenia przez kleszcze
Jeśli zauważymy kleszcza na naszej skórze należy go usunąć. Można w tym celu wykorzystać pęsetę. Kleszcza chwytamy najbliżej skóry i wyciągamy pewnym ruchem. Następnie trzeba oczyścić ranę i monitorować miejsce ukąszenia przez kilka tygodni pod kątem objawów boreliozy: występowanie rumienia wędrującego lub objawów grypopodobnych. W razie pojawienia się niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.