W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pogryzienie przez psa. Pierwsza pomoc

28.08.2024

Po prawej agresywny pies biało-czarnej maści. Po lewej na ciemnoszarym tle jasny napis "Pogryzienie przez psa. Pierwsza pomoc." W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Pogryzienie przez psa może mieć różne konsekwencje, od powierzchownych ran po poważne urazy. Gdy zęby psa przebijają skórę mamy do czynienia z raną kąsaną. Przerwanie tkanek miękkich, choć bolesne, może nie być  jedynym problemem. Silne ugryzienie może spowodować złamanie kości, zwłaszcza u dzieci. Rany mogą również łatwo ulec zakażeniu, ponieważ w jamie ustnej psa znajduje się wiele bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów.

Po ugryzieniu może dojść do rozwoju tężca i zgorzeli gazowej z martwiczym zapaleniem tkanek miękkich, a u osób z obniżoną odpornością może wystąpić posocznica (inaczej sepsa), która często jest przyczyną śmiertelnie groźnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Do najgroźniejszych chorób przenoszonych przez psy należy jednak wścieklizna. Jest to śmiertelna choroba ludzi i zwierząt, wywołana przez wirusa z rodziny Rhabdoviridae. Do zakażenia człowieka dochodzi zazwyczaj w wyniku pogryzienia lub oślinienia przez chore zwierzę.

Lekkie ugryzienie przez psa szczepionego jest zdecydowanie mniej ryzykowne niż w przypadku dzikiego lub nieszczepionego zwierzęcia. Nie można jednak bagatelizować takiego urazu, nawet jeśli dobrze znasz psa i zakładasz (lub masz pewność), że ma on aktualne szczepienia.

Wizyta na SOR jest wskazana szczególnie, gdy rana jest powierzchowna, ale nie znasz psa, który Cię ugryzł lub wiesz, że nie ma szczepień. Niewykluczone, że lekarz uzna za konieczne zastosowanie szczepionki przeciwko wściekliźnie, tężcowi czy antybiotyku.

Pierwsza pomoc w przypadku ugryzienia przez zwierzęta:

  • Upewnij się, że agresywne zwierzę nikomu nie zagraża.
  • Umyj dokładnie miejsce ugryzienia wodą z mydłem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Prawidłowe oczyszczenie miejsca ugryzienia zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na wściekliznę o 90%. Nałóż środek dezynfekujący, np. wodę utlenioną lub inny antyseptyk.
  • Jeśli nie masz możliwości oczyścić rany, to początkowo nie należy hamować krwawienia, chyba że uszkodzeniu uległo duże naczynie tętnicze i krwotok jest bardzo silny. Chwilowy, swobodny wypływ krwi to naturalny sposób na samooczyszczenie się miejsca pogryzienia ze śliny zwierzęcia, która może być źródłem groźnych bakterii i wirusów. Jeśli rana mocno krwawi, przyłóż do niej jałowy opatrunek.
  • Jeśli ugryzienie było dotkliwe, a rana silnie krwawi - należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Pamiętaj ! Zgłoś pogryzienie, zwłaszcza jeśli pies jest nieznany lub agresywny.

{"register":{"columns":[]}}