W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport Głównego Inspektora Sanitarnego dot. zatruć środkiem zastępczym lub inną substancją psychoaktywną w Polsce w roku 2021

06.04.2022

Z lewej strony obrazu widoczne logo PIS . Natomiast po prawej stronie na granatowym tle widnieje napis - Raport Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący zatruć środkiem zastęp[czym lub nową substancją psychoaktywną w Polsce w 2021r.

W celu ograniczania zagrożeń jakie mogą powodować środki zastępcze (ŚZ) oraz nowe substancje psychoaktywne (NSP) Główny Inspektor Sanitarny prowadzi rejestr zatruć. Obowiązki związane z procedurą zgłaszania zatruć określone zostały w art. 30a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2050).

Nowa substancja psychoaktywna w myśl definicji zawartej w przytoczonej wyżej ustawie, oznacza każdą substancję lub grupy substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w formie czystej lub w formie preparatu działającą na ośrodkowy układ nerwowy, inną niż substancja psychotropowa i środek odurzający, stwarzającą zgodnie z rekomendacją Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych, zagrożenia dla zdrowia lub zagrożenia społeczne porównywalne do zagrożeń stwarzanych przez substancję psychotropową lub środek odurzający, lub które naśladują działanie tych substancji, określoną w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych, natomiast środek zastępczy jest to produkt zawierający substancję o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, który może być użyty w takich samych celach jak środek odurzający, substancja psychotropowa lub nowa substancja psychoaktywna, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych.

Zgodnie z § 1 pkt. 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2014 r. w sprawie systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz. U z 2021 r. poz. 226), rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej jako System Monitorowania Informacji o Środkach Zastępczych i Nowych Substancjach Psychoaktywnych (SMIOD).

Podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz podmioty przeprowadzające badanie pośmiertne są obowiązane zgłosić państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu ze względu na siedzibę tego podmiotu, wystąpienie zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną albo podejrzenie wystąpienia takiego zatrucia albo zgonu, którego przyczyną mogło być albo było zatrucie środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną.

Według przepisów prawa przekazywane dane obejmowały następujące informacje:

  • datę interwencji medycznej/zdarzenia,
  •  nazwę placówki zgłaszającej/fakt interwencji medycznej,
  • wiek, płeć oraz inicjały pacjenta,
  • miejsce zdarzenia (miejscowość zdarzenia),
  • miejsce udzielonej pomocy medycznej (nazwa placówki ochrony zdrowia),
  •  tryb udzielonej pomocy (ambulatoryjna, SOR, hospitalizacja/oddział hospitalizacji, brak hospitalizacji- jeśli zawarta była taka informacja),
  •  nazwę produktu, NSP, ŚZ lub innej substancji (jeśli uzyskano taką informację).

Dane zgromadzone w Systemie Monitorowania Informacji o Środkach Zastępczych i Nowych Substancjach Psychoaktywnych posłużyły do sporządzenia Raportu Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego zatruć środkiem zastępczym lub nowa substancją psychoaktywną w Polsce.

Niniejszy Raport obejmuje zdarzenia z okresu od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., zakwalifikowane jako zatrucie ŚZ/NSP lub podejrzenie zatrucia ŚZ/NSP i dotyczy zgłoszeń zarejestrowanych w systemie SMIOD.

 

Materiały

Raport Głównego Inspektora Sanitarnego dot. zatruć środkiem zastępczym lub nową substancja psychoaktywną
RAPORT​_GŁÓWNEGO​_INSPEKTORA​_SANITARNEGO​_DOT​_ZATRUĆ​_ŚRODKIEM​_ZASTĘPCZYM​_LUB​_NOWĄ​_SUBSTANCJA​_PSYCHOAKTYWNĄ​_W​_POLSCE​_ZA​_2021​_R.pdf 0.71MB
{"register":{"columns":[]}}