W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzuć palenie! Każdy moment jest dobry.

16.11.2023

Grafika w szarej kolorystyce, po prawej dłoń mężczyzny w białej koszuli częstująca papierosem, mężczyzna siedzący na jasnej kanapie odmawia pokazując kciuka w dół, z lewej na szarym tle ciemny napis rzuć palenie! każdy moment jest dobry. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. W tym roku wypada 16 listopada. To inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz innych organizacji i instytucji z całego świata, mająca na celu zwrócenie uwagi na szkodliwości palenia tytoniu i wspieranie osób, które próbują rzucić palenie. W tym celu również na całym świecie organizowane są kampanie edukacyjne, wydarzenia społecznościowe i akcje profilaktyczne, aby zwiększyć świadomość na temat zdrowotnych zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. Wydarzenia te mają na celu zachęcenie palaczy do podjęcia próby rzucenia palenia i dostarczenie im wsparcia w procesie odwyku.

Dym tytoniowy jest jednym z głównych czynników ryzyka wielu chorób, takich jak choroby serca, nowotwory płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i wiele innych. Każdego roku umiera ponad 8 milionów „palaczy”, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie. Jeśli jesteś palaczem i rozważasz rzucenie palenia, to jest to doskonała okazja, aby rozpocząć tę ważną zmianę w swoim życiu. Warto również skorzystać z dostępnych programów wsparcia i poradnictwa, które mogą pomóc w procesie rzucania palenia. Uzależnienie od nikotyny jest trudnym do opanowania nałogiem, jednak jego opanowanie prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia człowieka jak i jego samopoczucia.

Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia od naturalnych metod (zmniejszenie ilości wypalanych papierosów, znalezienie sprzymierzeńca w postanowieniu, pozytywne nastawienie do osiągnięcia cel), przez nikotynową terapię zastępczą (nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe) do metod niekonwencjonalnych (hipnoza, akupunktura).

Istnieją również specjalne, sprofilowane darmowe aplikacje mobilne, które mają na celu wspomagać osobę uzależnioną w rzucaniu palenia. Takie aplikacje analizują wprowadzone przez użytkownika dane i dostosowują najbardziej odpowiedni program wsparcia dopasowany do jego potrzeb. Jedną z nich jest aplikacja „Jak rzucić palenie”, o której więcej informacji można znaleźć na stronie http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108.

Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!

{"register":{"columns":[]}}