Samodzielna droga do szkoły
04.09.2023
Samodzielna droga do szkoły naszej pociechy wiąże się z pewnym ryzykiem zależnym od wielu czynników — lokalizacji placówki, odległości do domu, stopnia dojrzałości ucznia, natężenia ruchu w okolicy. Zanim wyślesz swoje dziecko samodzielnie do szkoły, pamiętaj, aby zaplanować codzienną trasę i zaznajomić je z potencjalnymi zagrożeniami, które może napotkać po drodze.
Jeśli odległość z domu do szkoły jest niewielka, dobrze by dziecko pokonywało trasę do szkoły pieszo. Codzienny ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie, a przy okazji doskonała nauka niezależności
i samodzielności.
Podczas planowania drogi do szkoły wybierz najbezpieczniejszą trasę. Nie zawsze ta najkrótsza droga jest najlepsza. Weź pod uwagę liczbę przejść dla pieszych, rodzaj komunikacji świetlnej oraz natężenie ruchu na drogach. Mniej ruchliwa trasa będzie zdecydowanie bezpieczniejsza dla dziecka. Oczywiście, zanim wyprawisz swoją pociechę do szkoły samodzielnie, przećwicz wspólnie z nią tę trasę. Nie zapomnij o dawaniu odpowiedniego przykładu, poruszaj się odpowiedzialnie, gdyż dzieci często obserwują a potem naśladują swoich rodziców.
Znajomość zasad ruchu drogowego pozwoli dziecku uniknąć wielu groźnych sytuacji, dlatego bardzo ważne jest, by w trakcie spaceru wyjaśniać mu najważniejsze reguły.
- Nie należy przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle, czekać cierpliwie na zmianę światła na zielone,
- Należy nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą oraz zasygnalizować gestem dłoni chęć przejścia przez ulicę,
- Należy dokładne rozejrzeć się w lewo i w prawo przed przejściem na drugą stronę ulicy,
- Nie należy przechodzić za zaparkowanymi na parkingu samochodami.
Pamiętaj, zgodnie z art 43 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.