Smartfon, komputer, telewizor...czyli jak ekrany wpływają na zdrowie
19.02.2024
Korzystanie z telefonów komórkowych stało się dla nas codziennością. Za pośrednictwem Internetu wykorzystujemy te urządzenia nie tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości, ale także m.in. do:
- robienia zakupów,
- płacenia rachunków,
- zamawiania jedzenia,
- rozliczania podatków,
- pracowania i uczenia się on – line.
Przed monitorami spędzamy po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. W wielu aspektach nasze życie stało się przez to łatwiejsze. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że smartfony czy ekrany komputerów wpływają negatywie zwłaszcza na dzieci.
Dzieci do drugiego roku życia nie powinny korzystać z ekranów w ogóle. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą np. oglądać bajki do godziny dziennie. U starszych dzieci i nastolatków czas spędzony przy telefonie nie powinien przekraczać 2-3 godzin.
Dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranami gorzej się rozwijają pod względem ruchowym, później zaczynają mówić, a ich słownictwo jest uboższe. Niewłaściwe korzystanie z telefonu i komputera pogarsza wzrok. Specjaliści zauważają coraz więcej problemów ze wzrokiem polskich dzieci i alarmują, że czeka nas epidemia krótkowzroczności.
Młodzież, która gra w gry komputerowe, surfuje w Internecie i spędza długie godziny przed wyświetlaczem telefonu, narażona jest na podwyższoną emisję światła niebieskiego. Nastolatkowie często spędzają czas przed ekranami do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Powoduje to problemy z zasypianiem, a także niespokojny sen – w konsekwencji zaś: rozdrażnienie, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu oraz wycofanie z relacji społecznych.
Spędzanie czasu przed ekranem łączy się z ograniczoną ilością ruchu, a często również z sięganiem po niezdrowe przekąski i zaburzeniami snu. Wszystko to razem powoduje niezdrowy wzrost masy ciała i kreowanie nawyków, które dorastającym ludziom bardzo trudno będzie zmienić.
Zmniejszyć negatywny wpływ elektroniki na życie dziecka można poprzez:
- dawanie dobrego przykład. Starajmy używać się telefonów tylko w sytuacjach tego wymagających.
- zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu dla całej rodziny, np. długie spacery,
- zwracanie uwagi na to jakie strony odwiedza nasze dziecko w sieci,
- ograniczenie czasu używania smartfonów w celach niezwiązanych z nauką,
- zbadanie wzroku dziecka. Badanie najlepiej powtarzać co roku w celu wychwycenia ewentualnych wad.