Smog
13.11.2023
Smog jest głównie spowodowany emisją zanieczyszczeń powietrza, takich jak pyły PM2.5 do PM10, tlenki azotu (NOx) oraz benzen, węglowodory aromatyczne i inne substancje chemiczne.
W okresie zimowym może występować smog spowodowany spalaniem węgla, drewna i innych paliw stałych w domowych piecach oraz emisją z komunikacji samochodowej. Odpowiadają za smog również fabryki emitujące zanieczyszczenia. W takich okresach jakość powietrza może być znacznie niższa niż normy określone w prawie, co ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Wśród głównych skutków smogu możemy wymienić:
- skrócenie długości i jakości życia;
- zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego: kaszlu, niewydolności płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, wzmożonej zachorowalności na astmę, problemów z oddychaniem, a nawet nowotworów płuc;
- zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia: zaburzeń krążenia, chorób niedokrwiennych, zawału, wylewu, niewydolności serca czy zmian miażdżycowych;
- zwiększone ryzyko występowania patologii ciąży.
Szczególnie narażone na skutki smogu są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami układu oddechowego.
Smog prowadzi również do zanieczyszczenia gleby, w tym gruntów uprawnych. A co za tym idzie następuje wzrost stężenia rakotwórczych substancji w glebie. Skażone zatem zaczynają być rośliny uprawiane na zanieczyszczonych glebach. Dodatkowo, zanieczyszczenie gleby skutkuje także skażeniem produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj, nabiału i mięsa).
Rząd i samorządy podejmują różne działania mające na celu poprawę jakości powietrza, w tym wprowadzanie ograniczeń w użytkowaniu pieców opalanych węglem i drewnem oraz promowanie bardziej ekologicznych źródeł energii.
Jeśli jesteś zainteresowany aktualnym stanem smogowym w naszym powiecie czy województwie można skorzystać z oficjalnych źródeł informacji, takich jak strona internetowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub specjalistyczne aplikacje i strony internetowe dostępne dla mieszkańców regionu.