W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Styczeń - Miesiąc Świadomości Raka Szyjki Macicy

24.01.2025

Obraz przedstawia ciemno turkusową wstążkę na jasno turkusowym tle. Obok wstążki znajduje się napis Styczeń - Miesiąc Świadomości Raka Szyjki Macicy. W lewym dolnym rogu grafiki znajduje się się okrągłe logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej przedstawiające czarnego orła na białym kwadratowym tle, które otoczone jest czerwonym wypełnieniem. Zewnętrzną część logo otacza granatowy okrąg z napisem Państwowa Inspekcja Sanitarna w kolorze białym.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie, jednak dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny, postępom w diagnostyce i profilaktyce jest to nowotwór, którego można skutecznie kontrolować. Każdego roku w styczniu obchodzony jest Miesiąc Świadomości Raka Szyjki Macicy – jest to czas, w którym promuje się badania profilaktyczne, edukuje społeczeństwo na temat tego rodzaju nowotworu, a także wspiera się 
w tym okresie osoby dotknięte chorobą. 


Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który rozwija się w dolnej części macicy – szyjce. Zazwyczaj rozwija się powoli, a jego rozwój może trwać wiele lat. Na wczesnym etapie potrafi przebiegać bezobjawowo dlatego zrozumienie tego procesu jest kluczowe do prowadzenia skutecznej profilaktyki i wczesnego wykrywania zmian, które mogą prowadzić do nowotworu. 
Największym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który w większości przypadków jest przenoszony drogą płciową. Wirus HPV może prowadzić do zmian, które niewykryte na wczesnym etapie i nieleczone mogą przekształcić się w nowotwór.


Do innych czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy zaliczyć można obciążenie genetycznie związane z rakiem szyjki macicy, wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, wielu partnerów seksualnych, niską odporność organizmu, palenie papierosów czy korzystanie z innych używek, długotrwałe zażywanie środków antykoncepcyjnych, zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także brak odpowiedniej profilaktyki. 


Miesiąc Świadomości Raka Szyjki Macicy to dobry czas, aby zachęcić kobiety do dbania o swoje zdrowie i wykonywania regularnych badań przesiewowych oraz szczepienia przeciwko wirusowi HPV.  Dzięki takim działaniom rak szyjki macicy stał się chorobą, którą można skutecznie leczyć, a wielu przypadków zachorowań uniknąć. Edukacja i dostęp do odpowiednich badań to kluczowe elementy walki z nowotworem.

{"register":{"columns":[]}}