W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

28.04.2024

Na tle niebieskiego nieba po prawej żółty żuraw, po lewej Robotnik w stroju roboczym i w kasku z liną na ramieniu. U góry, pośrodku jasny napis Światowy dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, poniżej Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne. Po jego lewej logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest obchodzony corocznie 28 kwietnia. Tego dnia zwraca się uwagę, jak duże znaczenie mają bezpieczne i zdrowe warunki pracy dla pracowników na całym świecie. Istotne jest rozpoznawanie istniejących i nowych zagrożeń środowiska pracy oraz promowanie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  Działania te mają głównie na celu ograniczyć wypadkowość przy pracy oraz ochronić pracowników przed chorobami zawodowymi.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest:

Bezpieczeństwo pracy a zmiany klimatyczne.

Głównym celem jest podniesienie świadomości oraz opracowanie rozwiązań, które zapewnią nam bezpieczną i zdrową pracę w czasach zmieniającego się klimatu.

Na całym świecie obserwujemy zmiany klimatu powodujące ekstremalne zjawiska pogodowe, np. fale upałów, intensywne opady, susze, pożary. Anomalie klimatyczne mają poważny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, którzy często są narażeni na te zagrożenia przez dłuższy czas.

Najbardziej uciążliwe dla pracowników będą:

  • zbyt wysokie temperatury powietrza – mogą spowodować: udar cieplny, odwodnienie, a nawet śmierć.
  • wzrost natężenia promieniowania ultrafioletowego – prawdopodobieństwo wystąpienia oparzeń słonecznych, a także nowotworów skóry.
  • zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy – powstawanie smogu, mogące powodować rozwój chorób układu oddechowego, a także problemy z sercem.
  • choroby wektorowe – przenoszone przez komary, klaszcze, np. borelioza.

Bardzo ważne jest podjęcie działań związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy.  Wymaga to współpracy m.in. między pracodawcami, pracownikami, rządem.

{"register":{"columns":[]}}