W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 2021r.

07.06.2021

7 czerwca 2021r. obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności pod hasłem "Bezpieczna żywność teraz dla zdrowego jutra.

Na obrazku widoczne są warzywa: z lewej strony pomarańczowe pomidory, następnie marchewką i po prawej stronie zielona sałata. Na dole widnieje napis na białym tle czarne litery: "Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 2021.

W 2021 roku obchodzimy po raz trzeci Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności pod hasłem „Bezpieczna żywność teraz dla zdrowego jutra”, który  ma na celu wzmocnienie  globalnych  działań   związanych z promowaniem wiedzy  dotyczącej bezpieczeństwa żywności  oraz zachęca wszystkich do odpowiedzialnej i świadomej  postawy niezależnie od tego, czy  uprawiasz, przetwarzasz, transportujesz, przechowujesz, dystrybuujesz, sprzedajesz, przygotowujesz, serwujesz lub konsumujesz żywność, ponieważ każdy z nas odpowiada za bezpieczeństwo  żywności, która znajduje się w naszych rękach.

Obecnie żywność jest produkowana w większych ilościach i wysyłana  na większe odległości niż kiedykolwiek, dzięki czemu żywność staje się coraz bardziej dostępna i zróżnicowana, produkty pochodzą  z każdego zakątka świata i musiały przemierzyć wiele kilometrów by znaleźć się na naszym talerzu, eksport i konsumpcja napędzają gospodarkę, dlatego też  bezpieczeństwo żywności odgrywa tutaj  kluczową rolę na  każdym etapie łańcucha , zaczynając od siewu po zbiór, przetwarzanie, przechowywanie, dystrybucję  aż do przygotowania i konsumpcji.

Zgodnie ze strategią “A farm to fork” czyli  “Od pola do stołu”,  która ma za zadanie usprawnienie europejskich działań związanych z bezpieczeństwem  żywności, żywieniem i zdrowiem publicznym oraz zapewnienie   wszystkim dostępu do bezpiecznej  i zrównoważonej żywności. W strategii „Od pola do stołu” każdy odgrywa ważną rolę, by żywność była bezpieczna dla konsumenta i nie miała negatywnego wpływu na naturę.

Niebezpieczna żywność, która jest zanieczyszczona  mikrobiologicznie, chemicznie lub fizycznie   jest zagrożeniem dla zdrowia i życia konsumentów oraz  wpływa negatywnie na  gospodarkę i zakłóca swobodny handel.

Szacuje się, że na świecie  co najmniej  1 osoba na 10  choruje po spożyciu skażonej żywności   przez co 420 000 osób umiera każdego roku ! W  tym 125 000 dzieci poniżej 5 roku życia.

 

Materiały

5 kroków do bezpiecznej żywności
5​_kroków​_Bezpieczna​_żywność.pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}