W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień FAS - Płodowego Zespołu Alkoholowego

09.09.2024

Na jasnozielonym tle postać kobiety w ciąży ustawionej bokiem. Kobieta ubrana w zieloną sukienkę, na lewej ręce widoczne złote bransoletki. w prawej dłoni kobieta trzyma bukiet białych kwiatów. Po lewej stronie obok kobiety na zielonym tle okrąg z przekreślonym kieliszkiem czerwonego wina. Pod spodem napis w ciąży nie piję alkoholu. Na środku na jasnym tle tytuł brzmiący 9 września. Światowy Dzień FAS - Płodowego Zespołu Alkoholowego. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Corocznie 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) – Płodowy Zespół Alkoholowy. Celem Światowego Dnia FAS jest edukowanie społeczeństwa a szczególnie kobiet w ciąży i planujących ciążę, o ryzyku spożywania alkoholu w tym okresie.

Płodowy Zespół Alkoholowy to poważne zaburzenie, które występuje u dzieci narażonych
na działanie alkoholu w czasie ciąży. Jest to jedno z najcięższych zaburzeń w spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych (FASD, ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorders). Spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży może powodować trwałe uszkodzenia płodu, prowadzące do szeregu problemów zdrowotnych i rozwojowych.

Główne objawy FAS

Zmiany fizyczne:

  • Charakterystyczne rysy twarzy, takie jak małe oczy, cienka górna warga, wygładzone rynienki nosowo-wargowe.
  • Niska masa urodzeniowa i problemy z przybieraniem na wadze.
  • Niskorosłość i opóźnienia wzrostu.
  • Wady serca, nerek i innych organów.

Zaburzenia neurologiczne i behawioralne:

  • Trudności w nauce, obniżony poziom inteligencji.
  • Problemy z pamięcią, koncentracją i rozwiązywaniem problemów.
  • Zaburzenia zachowania, takie jak nadpobudliwość, impulsywność i trudności w nawiązywaniu relacji społecznych.
  • Problemy z koordynacją ruchową.

 Opóźnienia rozwojowe:

  • Problemy z mową i językiem.
  • Trudności w rozwoju emocjonalnym i społecznym.

Profilaktyka i świadomość

Najważniejszą formą profilaktyki FAS jest całkowita abstynencja od alkoholu w czasie ciąży. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą być szkodliwe dla rozwijającego się płodu, ponieważ alkohol przechodzi przez łożysko i może uszkadzać rozwijające się organy, w tym mózg.
Pamiętaj! Do tej pory nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu.

{"register":{"columns":[]}}