W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Onkologii

04.10.2023

Grafika w tonacji różowo-białej, od prawej strony jasny napis 4 października Światowy Dzień Onkologii, na środku w różowym okręgu trzy różowe wstążeczki, z lewej biało-różowa kula ziemska i w lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Właśnie w tym dniu, na całym świecie głośniej mówi się o chorobach nowotworowych, ich profilaktyce i życiu z rakiem. W Polsce z powodu nowotworów umiera rocznie około 100 tysięcy osób a liczba zachorowań w skali roku sięga 170 tysięcy. Chorujemy głównie na nowotwory płuc, prostaty, jelita grubego, piersi, jajników i szyjki macicy. Mimo, że nasza świadomość na temat chorób nowotworowych rośnie z roku na rok, nadal zapominamy o profilaktyce.

Warto pamiętać, że wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zwiększa nasze szanse na pokonanie choroby. Niezwykle ważne jest obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Zachorować na raka może każdy, jednak niektórzy z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomagają układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi, a to oznacza, że części zachorowań możemy uniknąć, pod warunkiem prowadzenia właściwego stylu życia.

{"register":{"columns":[]}}