W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienia na choroby egzotyczne

25.04.2024

Po prawej na jasnoniebieskim tle ciemny napis szczepienia na choroby egzotyczne, w prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po lewej na jasnoniebieskim tle kula ziemska otoczona przedmiotami: strzykawką, fiolką ze szczepionką, znakami medycznymi.

Podróż zagraniczna oprócz wielu miłych wrażeń niesie ze sobą ryzyko zdrowotne, związane z chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi. Problemem może też być utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w krajach rozwijających się. W czasie podróży zagranicznych człowiek jest narażony na kontakt z nowymi drobnoustrojami chorobotwórczymi lub już znanymi, ale występującymi w większej liczbie i z większą częstością.

Wielu chorobom zakaźnym, związanym z podróżami i pobytem w innych krajach, zwłaszcza tropikalnych i o niskim standardzie sanitarno-epidemiologicznym, można zapobiec poprzez szczepienia ochronne. Jest to najskuteczniejszy z dotychczas poznanych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Szczepienia dla podróżujących można zrealizować w wybranych punktach szczepień.

Przeciw jakim chorobom można się zaszczepić wyjeżdżając za granicę?

W zależności od kraju, do którego podróżujący się udaje, rodzaju podróży oraz warunków sanitarno-epidemiologicznych, jest wskazane szczepienie przeciwko następującym chorobom zakaźnym: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,  durowi brzusznemu, tężcowi,  błonicy i krztuścowi,  poliomyelitis, odrze, śwince i różyczce, grypie, wściekliźnie, zakażeniom meningokokowym, zakażeniom pneumokokowym, wściekliźnie, cholerze, kleszczowemu zapaleniu mózgu, japońskiemu zapaleniu mózgu, żółtej gorączce.

 Informacje o chorobach, przeciwko którym należy się zaszczepić przed podróżą do danego kraju, można uzyskać u lekarza chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, a także w punktach szczepień dla podróżujących lub na stronie WHO. W przypadku szczepienia obowiązkowego przeciwko żółtej gorączce, koniecznego przy wjeździe do niektórych krajów strefy tropikalnej, przede wszystkim do Afryki i Ameryki Południowej, również w ambasadzie danego kraju. Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6 – 8 tygodni przed planowanym wyjazdem.

 Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/jak-sie-zabezpieczyc-przed-podroza-zagraniczna/?strona=2

{"register":{"columns":[]}}