W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkarlatyna

07.03.2024

Po prawej mama w maseczce sprawdza temperaturę u chorego dziecka, oboje leżą na kanapie. Po lewej na jasnobrązowym tle ciemny napis szkarlatyna. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Szkarlatyna (płonica) to bakteryjna infekcja wywołana przez bakterie Streptococcus grupy A, te same, które wywołują anginę ropną. Jest bakteryjną chorobą zakaźną wieku dziecięcego, ale chorują na nią również dorośli. Rozprzestrzenianiu się infekcji sprzyja przebywanie dzieci w dużych grupach (żłobki, przedszkola i szkoły) czy obniżenie standardów higieny. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów, w przypadku dzieci np. zabawek.  

Pierwsze objawy płonicy pojawiają się po 2-5 dniach od zakażenia. Charakteryzuje się czerwoną wysypką która pokrywa większość ciała (w tym błony śluzowe) oraz tzw. „malinowym językiem”. Inne objawy to ból gardła, gorączka, wymioty, ból głowy i powiększone węzły chłonne. W większości przypadków objawy stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Najdłużej utrzymuje się złuszczanie naskórka - po 7 dniach obserwuje się złuszczanie skóry twarzy, po 14 dniach skóry tułowia a po około 3 tygodniach widoczne jest złuszczanie skóry dłoni i stóp. Przy płonicy nie występują: katar, kaszel oraz zapalenie spojówek.  

Szkarlatynę można zazwyczaj skutecznie leczyć antybiotykami. Zastosowanie antybiotyku skraca okres zakaźności do 24 godzin od przyjęcia pierwszej dawki. Wyleczenie domowymi sposobami nie jest możliwe i może doprowadzić do groźnych powikłań. Osoby nieleczone lub leczone w sposób nieprawidłowy mogą zakażać nawet przez kilka tygodni. Płonica u dorosłych jest rzadka, lecz zazwyczaj ma ostrzejszy przebieg niż u dzieci. Najczęściej obserwuje się ostry początek objawów, który jednak rzadko prowadzi do powstawania powikłań, dlatego ważna jest szybka opieka medyczna.

Przebycie choroby nie gwarantuje odporności, można zachorować ponownie (lecz nie więcej niż 3 razy).

{"register":{"columns":[]}}