W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga na kleszcze

30.07.2021

Czas wakacji, to czas odpoczynku na świeżym powietrzu w parkach, skwerach i lasach. Aby ten czas kojarzył się tylko z odpoczynkiem, beztroską zabawą należy zadbać o bezpieczny wypoczynek przestrzegając pewnych zasad, które minimalizują zagrożenie ukąszenia przez kleszcza.

Na tle lasu po prawej stronie na znaku ostrzegawczym umocowanym na drzewie widnieje kleszcz w kolorze czarnym.

Kleszcze to pajęczaki należące do rzędu roztoczy. Są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców – ludzi i zwierząt. W rozwoju osobniczym kleszcz posiada trzy stadia – larwę (ok. 1,5 mm długości), nimfę (ok. 2-3 mm długości) i osobnika do rosłego (sam ca 4-5 mm długości) i samicę (5-6 mm długości). Kleszcze do linienia (procesu wzrostu i przebudowy ciała) i rozrodu potrzebują wysycenia się krwią.

Kleszcz pospolity jest za opatrzony w gryząco-ssący aparat gębowy: szczękoczułki, ryjek (hypostom) i część krtaniową gardła. Mechanizmy ewolucyjne wyposażyły tego pajęczaka w narzędzia umożliwiające skuteczne i bezbolesne dla ofiary żerowanie. Służy temu ślina zawierająca substancje mocujące część ssącą (hypostom) w skórze ofiary i zastygającą w formie futeralika cementowego. Dodatkowo ślina zawiera białka o działaniu przeciwkrzepliwym, znieczulającym i hamującym rozwój odczynu zapalnego, co umożliwia pasożytowi kilkudniowe pozostawanie na ofierze bez zwracania jej uwagi.

Kiedy narażony jesteś na spotkanie z  kleszczem?

Kleszcze rozpoczynają soja aktywność, kiedy temperatura w ciągu doby przekroczy  5-7°C i jest wilgotno. Po przebudzeniu ze snu zimowego od połowy marca muszą znaleźć swojego żywiciela.  Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może zostać zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, pajęczaki te może spotkać nawet zimą w cieplejszy dzień.

Kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób, wśród których znajdują się m.in.: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza, dur powrotny, ospa riketsjowa, tularemia i inne. Najczęściej występującą chorobą roznoszoną przez kleszcze jest jednak borelioza.

Borelioza to  wieloukładowa choroba zapalna, początkowo atakująca skórę, następnie stawy, ośrodkowy układ nerwowy i inne narządy, w tym serce. Nieleczona choroba może powodować poważne następstwa zdrowotne. Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy takie jak:

  • wysoka gorączka,
  • zawroty i bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • problemy neurologiczne.

Jak uchronić się przed kleszczem?

  • Noś odpowiednie ubranie np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.
  • Wybieraj jasną odzież, ponieważ na niej łatwiej zauważyć pasożyta i w porę go usunąć.
  • Stosuj preparaty odstraszające kleszcze – tworzysz wtedy dodatkową ochronę. Należy pamiętać, iż stosowanie takiego preparatu wg zalecenia producenta, które umieszczone są na etykiecie produktu lub na ulotce.
  • Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj całe ciało - kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę- na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Co zrobić, gdy zaobserwujesz na swoim ciele kleszcza?

Kleszcza należy niezwłocznie usunąć!:

  • usuwamy go tylko w sposób mechaniczny, najlepiej plastikową pęsetą lub specjalnym przyrządem dostępnym w aptece,
  • należy chwycić kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze,
  • miejsce ukłucia przemyj wodą utlenioną lub 40% alkoholem do dezynfekcji
  • dokładnie umyj ręce,
  • miejsce po wkłuciu należy obserwować kilkanaście tygodni zwracając uwagę również na ogólne samopoczucie, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj!

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami lub usuwać go za pomocą substancji natłuszczających!

Materiały

Miejsca bytowania kleszczy
miesca​_bytowania​_kleszczy.png 0.29MB
Ulubione miejsca żerowania kleszcza
Miejsca​_usadowienia​_kleszczy.png 0.30MB
Jak uchronić się przed kleszczem
BW​_kleszcz.png 0.31MB
Sposób usuniecia kleszcza
Sposób​_usunięcia​_kleszcza.png 0.12MB
Objawy boreliozy
Objawy​_boreliozy.png 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}