W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

02.07.2024

Po prawej na tle jasnego blatu z fiolkami próbek laboratoryjnych stojących w jasnych statywach, dłoń w niebieskiej lateksowej rękawiczce trzymająca fiolkę zawierającą próbkę krwi, opisaną ciemnym napisem na białym tle "HPV - Test". Po lewej na błękitnym tle ciemny napis "Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)" W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wakacje to czas relaksu, przygód i nawiązywania nowych znajomości. Warto jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym możemy być narażeni na różne zagrożenia zdrowotne, w tym infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenie HPV zwykle nie daje żadnych objawów i ustępuje samoistnie, ale nierzadko może powodować poważne choroby.
Podczas wakacji, zwłaszcza w nowych i ekscytujących miejscach, łatwo można dać się ponieść chwili. Choć prezerwatywy nie zapewniają pełnej ochrony przed HPV, znacząco zmniejszają ryzyko zakażenia. Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych i zawsze komunikuj się otwarcie z partnerem na temat zdrowia seksualnego. Choć główną drogą zakażenia HPV jest kontakt seksualny, wirus może także przetrwać na powierzchniach takich jak ręczniki czy sprzęty w publicznych miejscach (np. siłowniach, basenach). Zachowaj ostrożność i używaj własnych ręczników oraz środków higieny.

Nie ma lekarstwa na HPV. Obecnie jedynym skutecznym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa są szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – całkowicie refundowane dla dzieci i młodzieży od 9-18 roku życia oraz refundowane w 50% dla osób dorosłych. Dzięki nim możemy znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób (np. kłykciny kończyste), w tym nowotwory. Wirus ten jest odpowiedzialny za prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy. Odpowiada także za raka sromu, prącia, jamy ustnej czy odbytu.

Zgodnie z raportem „Human Papillomavirus and Related Diseases Report POLAND” przygotowanym przez HPV Information Centre i opublikowanym w 2023r., rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na całym świecie. Z danych zebranych za rok 2020 oszacowano liczbę 604 127 nowych przypadków zachorowania na raka szyjki macicy i 341 831 zgonów. Z kolei w Polsce rocznie diagnozuje się ok. 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy (szacunki na 2020 rok), co daje 6. miejsce wśród przyczyn raka u kobiet. Dodatkowo jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet w wieku od 15 do 44 lat w Polsce. W skali całego świata jest to kolejno 4 i 2 miejsce. W przypadku nowotworów pochwy DNA HPV jest wykrywane w 78% przypadków inwazyjnych i w 91% przypadków wysokiego stopnia. HPV Information Centre w swoim opracowaniu uwzględnia również choroby nowotworowe u mężczyzn wywoływane przez wirusa HPV. W 2020 roku wykryto m.in. 36 068 przypadków raka prącia na całym świecie, a DNA HPV jest wykrywalne w około 51% wszystkich przypadków.

{"register":{"columns":[]}}