W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarazki na smartfonach

22.05.2024

Po lewej na jasnoszarym tle ciemny napis Zarazki na smartfonach. Po prawej kobieta w białej koszuli siedzi na toalecie i trzyma w dłoniach telefon w czerwonym etui. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zarazki na smartfonach to rzeczywistość - telefony komórkowe gromadzą dużą ilość bakterii i wirusów. Większość drobnoustrojów dostaje się na powierzchnię wyświetlacza razem z oddechem podczas rozmowy oraz podczas kontaktu ze skórą. Dotykamy telefonów także podczas jedzenia czy podczas korzystania z toalety lub bezpośrednio po wyjściu z łazienki, co może przyczyniać się do przenoszenia zanieczyszczeń z naszych dłoni na urządzenie. Tylko podczas spłukiwania wody w powietrzu rozprzestrzeniają się liczne patogeny. W gronie tym mogą znaleźć się groźne bakterie E. coli, wirus zapalenia wątroby typu A, paciorkowce, rotawirusy, gronkowce, a nawet Salmonella. Jeśli te obcobrzmiące nazwy nic Wam nie mówią to należy mieć świadomość że bakterie, które znajdują się na telefonach, mogą wywołać np. biegunkę. Aby zminimalizować ryzyko przenoszenia zarazków, zaleca się:

  • regularne czyszczenie telefonu, szczególnie ekranu i powierzchni dotykowych, używając specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do tego celu, czy chusteczek nasączonych specjalnym środkiem myjącym lub antybakteryjnym. Należy używać środka który nie uszkodzi elektroniki.
  • myć ręce przed i po korzystaniu z telefonu – pomoże to w redukcji ryzyka przenoszenia bakterii i wirusów.
{"register":{"columns":[]}}