W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady bezpiecznego grzybobrania

05.09.2023

Zdjęcie przedstawia dwa Prawdziwki rosnące na polance w lesie. Napis: Zasady bezpiecznego grzybobrania

1. Zbieraj jedynie grzyby, które znasz

 

Grzyby jadalne i grzyby trujące można łatwo pomylić, dlatego dobry atlas grzybów to podstawa. Można zabrać go ze sobą do lasu i na miejscu sprawdzić cechy charakterystyczne różnych gatunków grzybów.

 

2. Nie próbuj grzybów w celu sprawdzenia, czy są gorzkie lub pieką w język

 

Ta metoda naszych babć to typowa „ruletka”, bo może się zdarzyć, że nawet znikoma ilość toksyn, które przedostaną się do naszego organizmu podczas próbowania grzybów, spowoduje złe samopoczucie np. w przypadku alergików. Co więcej, niektóre grzyby trujące mają bardzo przyjemny smak!

 

3. Zbieraj tylko grzyby rurkowe

 

Pod kapeluszem grzyba znajdują się charakterystyczne blaszki lub rurki. W przypadku grzybów rurkowych niebezpieczeństwo natrafienia na nieznany grzyb trujący jest minimalne.

 

4. Nie zbieraj grzybów w początkowej fazie wzrostu

 

Grzyby, które dopiero się rozwijają trudno od siebie odróżnić. Właśnie dlatego najlepiej zbierać dorodne okazy, które są już dobrze wykształcone i możemy bez problemu odróżnić je od podobnych „trujaków”.

 

 

5. Nie zbieraj grzybów na terenie zanieczyszczonym

 

Grzyby chłoną szkodliwe związki, dlatego nie należy ich zbierać przy ruchliwych ulicach, na terenach wokół fabryk i zakładów przetwórstwa chemicznego (także nieczynnych) oraz                    w okolicy legalnych i „dzikich” wysypisk śmieci.

 

6. Szanuj leśny ekosystem i pamiętaj, że nie jesteś na swoim terenie

 

Udając się do lasu, pamiętaj o tym, aby:

 

  • nie niszczyć grzybów trujących,
  • nie wyrywać grzybów jadalnych razem z grzybnią,
  • nie pozostawiać po sobie śmieci,
  • nie zbliżać się do leśnych zwierząt (jeżeli wydają się oswojone, mogą chorować na wściekliznę!) i unikać miejsc, w których zauważysz odciski łap niedźwiedzia.

 

 

POMOC W ROZPOZNAWANIU:

 

Grzyboznawcy – posiadają uprawnienia do oceny grzybów świeżych i suszonych

Klasyfikatorzy grzybów – posiadają uprawnienia do oceny wyłącznie grzybów świeżych

W PSSE w Kamieniu Pomorskim istnieje możliwość skorzystania z konsultacji klasyfikatora grzybów oraz uzyskania atestu na grzyby świeże.

Uprawnienia klasyfikatora grzybów posiadają pracownicy PSSE w Kamieniu Pomorskim mgr inż. Ewelina Popławska - klasyfikator grzybów nr 2469, mgr inż. Justyna Subda – klasyfikator grzybów nr 22 oraz mgr inż. Karolina Szabat – klasyfikator grzybów nr 23.

Szczegółowe wymagania dotyczące grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1048).

Zatrucia grzybami

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów. Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.

 Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: Kania czubajka, Gąska zielona.

 

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Przy zatruciu grzybami  objawy mogą być podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego. Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn.

Pierwsza pomoc

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala. Czekając na pomoc medyczną należy sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

{"register":{"columns":[]}}