Żywność podczas upałów #latozsanepidem
05.07.2023
Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, pojawiają się pewne wyzwania związane z bezpieczeństwem żywności. Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii chorobotwórczych w produktach spożywczych. Spożycie skażonej żywności może prowadzić do zatruć pokarmowych, dlatego bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich praktyk bezpieczeństwa żywnościowego w okresie letnim.
Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Państwu utrzymać żywność świeżą i bezpieczną podczas letnich upałów.
Prawidłowe przechowywanie żywności.
Żywność należy przechowywać w warunkach zgodnych z deklaracją producenta. Produkty, które nie wymagają stosowania temperatur chłodniczych, należy przechowywać w temperaturze otoczenia, w chłodnym i zacienionym miejscu. Jeśli produkty wymagają przechowywania w lodówce, umieszczaj je w niej na odpowiednich półkach, zgodnie ze wskazaniami producenta.
Przechowywana żywność ulega różnym przemianom zarówno mikrobiologicznym, biologicznym, jak i chemicznym. Zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania, pozwalana utrzymać odpowiednią jej jakość:
- zdrowotną (m.in. zawartość składników odżywczych, jakość mikrobiologiczną),
- organoleptyczną (barwę, smak, zapach).
Właściwy transport żywności.
Jeżeli transport zakupów ze sklepu do miejsca zamieszkania jest długi, zwłaszcza w okresie letnim, należy przewozić wrażliwe na temperaturę artykuły spożywcze w torbie termoizolacyjnej. Po powrocie do domu świeże produkty należy umieścić w lodówce możliwie jak najszybciej.
Żywność przeznaczoną do spożycia poza domem np. podczas grilla czy pikniku, należy również stosownie przygotować i zabezpieczyć do momentu spożycia.
Odradza się kupowania produktów niewiadomego pochodzenia lub sprzedawanych w miejscach, które nie spełniają wymogów higieniczno-sanitarnych. W okresie wakacyjnym, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach, liczba punktów, w których można kupić żywność, zwiększa się. Zachęcamy do starannego dobierania miejsc, w których się Państwo stołujecie.