W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania próbek wody z przydomowych studni na obszarach dotkniętych powodzią

03.10.2024

napis komunikat

Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu, w nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji informuje, że uzyskał dane o wynikach badań wody z przydomowych studni na obszarach dotkniętych powodzią z kolejnych powiatów. Niestety, w dalszym ciągu zdecydowana większość analiz pobranych próbek (bliska 100%) wskazuje na wysokie przekroczenia obowiązujących wymagań sanitarnych. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę występowanie zjawiska braku stabilizacji stosunków wodnych zarówno wód płynących, jaki i płytkich wód gruntowych, również termin pobierania próbek wody do badań laboratoryjnych z przydomowych płytkich studni powinien być szczegółowo zweryfikowany. DPWIS we Wrocławiu zaleca poinformowanie o powyższym fakcie lokalne władze samorządowe i ich uwrażliwienie na zasadne wydatkowanie funduszy przeznaczonych na ww. badania. Wydaje się celowym żądanie od podmiotów reprezentujących jednostki gminne dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie czynności zmierzających do doprowadzenia jakości wody w poszczególnych studniach przydomowych do stanu przydatności do spożycia (np. odpompowanie, czyszczenie, dezynfekcja). 
Do czasu ustabilizowania się zwierciadła płytkich wód gruntowych, wrażliwych na czynniki atmosferyczne i hydrologiczne, proponuje się ograniczenie liczby badań wody z przedmiotowych studni do niezbędnego minimum. Próbki wody do badań zaleca się pobierać wyłącznie z urządzeń oddalonych od cieków płynących, ze studni odpowiednio przygotowanych (kilkukrotne odpompowanie wody) i zdezynfekowanych, w których obserwowane zwierciadło wody ustabilizuje się na poziomie wartości średniorocznych. Ze względu na zaistniałą sytuację PPIS zlecający pobór i badanie próbek wody WSSE we Wrocławiu, proszeni są, na chwilę obecną, o zgłoszenie do poboru wody przez WSSE nie więcej niż 5 studni z nadzorowanego powiatu, w celu dokonania wstępnej oceny efektywności działań podjętych w ramach doprowadzenia jakości wody ze studni do wymagań sanitarnych. 
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie odpowiedzialności jednostek samorządowych za zaopatrzenie ludności w wodę przypomina się, że zgodnie z art. 7.1 ppkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2024 poz. 609 ze zm.) zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę […] W związku z powyższym, to na władzach gminy spoczywa obowiązek zapewnienia wody do spożycia odpowiedniej jakości wszystkim mieszkańcom. Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody z przedmiotowych studni przydomowych, jednostki gminne zobowiązane są do zapewnienia swoim mieszkańcom dostępu do wody odpowiedniej jakości, jak również do skutecznego poinformowania ich o tym, że woda ze studni przydomowych, z których korzystają na co dzień nie spełnia aktualnie obowiązujących wymagań sanitarnych.
 

{"register":{"columns":[]}}