W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o wodzie w gminie Kamienna Góra

Urząd Gminy Kamienna Góra informuje, że w związku z trwającym remontem ujęcia „Betelejem” w Krzeszowie, woda na sieć wodociągową w Czadrowie i Krzeszowie podawana jest z Kamiennej Góry. Puszczenie wody w odwrotnym kierunku, spowodowało chwilowe przebarwienie wody, w związku z czym przeprowadzamy płukanie sieci wodociągowych. 
Przepraszamy za powstałe w ten sposób uniedogodnienia.

PPIS w Kamiennej Górze informuje, że w dniu 22 lipca woda zostanie pobrana w celu wykonania badań bakteriologicznych i fizykochemicznych.

Przyczyny żółtej wody w kranie
W przypadku żółto-rudego odcienia wody najpowszechniejszą przyczyną jest nadmiar osadu z rur, który trafił do wody poprzez gwałtowną zmianę intensywności jej przepływu. Sytuacja taka zdarza się bardzo często, gdy awarii ulega sieć wodociągowa, a nagromadzony przez lata osad odrywa się od starszych rur. Ponadto powodem zmiany koloru mogą być również prowadzone w okolicy prace wodno-kanalizacyjne.
Jeszcze innym przypadkiem jest żółta woda w kranie spowodowana wysokim stężeniem żelaza. Taka ciecz poza tym, że ma zmienioną barwę, to potrafi również śmierdzieć i posiadać śluz w postaci filmu biologicznego. Zmiana koloru wody na żółty związana jest wtedy z łączeniem się żelaza z tlenem.
Czy można pić żółta wodę?
A czy żółty odcień całkowicie dyskwalifikuje wodę w kwestii spożycia? Niekoniecznie! Woda o wysokim stężeniu żelaza bardzo często może być pita i używana w domu, jednakże trzeba zaznaczyć, że nie należy to do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Po pierwsze średnio pachnie, po drugie zostawia nieestetyczne zacieki na urządzeniach sanitarnych. Ponadto warto wspomnieć o tym, że zażelaziona woda może negatywnie wpłynąć na kondycje skóry, włosów, a także procesy trawienne.
Aby mieć jednak całkowitą pewność, że żółta woda lecąca z kranu jest bezpieczna, najlepiej wysłać jej próbkę do badań laboratoryjnych. Wtedy dowiemy się, czy na 100% nie ma w niej niebezpiecznych mikroorganizmów.

{"register":{"columns":[]}}